Aktuální informace ze zdravotnictví a sociální péče

Ministerská kontrola odhalila v Nemocnici na Bulovce nezákonné nákupy za 800 milionů korun, další nejasnosti přibývají

Pražská Nemocnice Na Bulovce zadala v letech 2016 a 2017 zakázky na léky a ortopedické implantáty za více než 800 milionů korun bez výběrového řízení. Vyplývá to z kontroly ministerstva zdravotnictví, na jejich základě už padlo i trestní oznámení. Ministerstvo odhalilo podezřelé obchodní vztahy i v dalších 25 přímo řízených organizacích. Zdravotnické noviny mají seznam těchto firem.

Nemocnice podle ministerstva porušila zákon o zadávání veřejných zakázek, neprověřovala hledisko hospodárnosti ani neposoudila, zda jsou výdaje přiměřené. Neprovedla ani kontrolu podle zákona o finanční kontrole. Navíc bylo zjištěno personální a obchodní propojení dodavatelů a zaměstnanců nemocnice.

„Máme vážné podezření, že docházelo k tzv. ‚bid riggingu‘, jinými slovy k domluvě uchazečů. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky se často shodovala s cenou stanovenou ve smlouvě,“ uvedl k auditu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle zjištění kontrolorů zakázky nemocnice získával cíleně jediný uchazeč, společnost První chráněná dílna severočeského podnikatele Tomáše Horáčka. Firma byla ale jen zprostředkovatelem a pro nemocnici zajišťovala služby od ostrahy objektů, obnovy sanitních vozidel, dodávky přístrojového vybavení po nákup tonerů do kopírek a tiskáren nebo vybudování automatického vjezdového systému.

Jak úřad zveřejnil v tiskové zprávě, pochybnosti o smlouvách má u dalších přímo řízených organizacích. „Ministerstvo zjistilo, že tyto smluvní vztahy má uzavřeno 25 přímo řízených organizací a smluvní plnění je uzavřeno celkem s 10 společnostmi. Ministr zdravotnictví na základě analýzy přijal řadu opatření,“ informovalo ministerstvo zdravotnictví média i veřejnost.

Redakce získala informace o těchto smluvních vztazích. Část společností, které ministerstvo hodnotí jako podezřelé, patří právě do portfolia podnikatele Horáčka. Jedná se o už zmíněnou První chráněnu dílnu, Active Vision SE, POREL Finance s.r.o. a TENDER CONSORTIUM s.r.o.. Nedá se vyloučit, že Horáček pomocí prostředníků ovládal i další za sezamu firem.

Seznam podezřelých firem, poskytnutý Ministerstvem zdravotnictví ČR

CHRIŠTOF, spol. s r.o.
Active Vision SE
POREL Finance s.r.o.
PRVNÍ CHRÁNĚNÁ DÍLNA s.r.o.
Svět zdraví SE
TENDER CONSORTIUM s.r.o.
ARM SE
CHIRONAX – DIZ s.r.o.
MEDICOLINE SE
OXYO s.r.o.

„Zjistili jsme, že smluvní vztahy s těmito společnostmi má řada našich nemocnic, což je samozřejmě znepokojující. Požádali jsme je proto, aby do konce listopadu všechny tyto smlouvy zhodnotily, zda jsou ekonomicky výhodné, zda tam proběhla řádná soutěž v souladu se zákonem, a pokud ne, tak aby je přesoutěžily,“ uvedl ministr Adam Vojtěch.

Neplatné objednávky za 38 milionů

Vraťme se ale k problému Nemocnice Na Bulovce. Právní zástupkyně První chráněné dílny Dana Libochowitzová ovlivňování zakázek popřela. „Náš klient si není vědom, že by k jeho prospěchu docházelo k jakékoliv manipulaci se zakázkami,“ uvedla v České televizi.

Podle ministerstva byl ze strany Nemocnice Na Bulovce zcela opomenut princip hospodárnosti, kdy nebyla zpracována analýza ke kalkulaci předpokládané hodnoty zakázky. Nebylo doloženo, jakým způsobem a na základě jakých podkladů byla výše uvedená finanční částka stanovena a zda nebyla nadhodnocena.

Kontroloři ministerstva se také zaměřili na zveřejňování objednávek léčiv v registru smluv. Nemocnice v období od 1. 7. do 31. 12. 2017 uveřejnila objednávky léčiv za více než 38 milionů korun v neúplném textu. Tyto objednávky jsou ve smyslu zákona o registru smluv od počátku neplatné.

Nemocnice prý nekontrolovala ani přehled výkonů advokátních kanceláří. V Nemocnici Na Bulovce tak selhala předběžná kontrola nakládání s veřejnými prostředky ve smyslu zákona o finanční kontrole.

Tento zákon nemocnice porušila i tím, že bez přesně stanovené odměny v DPČ a dokladů o evidenci docházky zaměstnávala osoby blízké. „Všechny nálezy jdou za bývalým managementem nemocnice. Nyní je v nemocnici nové vedení a jeho prioritním úkolem je dát všechny tyto skutečnosti do pořádku,“ dodal ministr. V reakci na závažná zjištění v Nemocnici Na Bulovce provedlo Ministerstvo zdravotnictví analýzu smluvních vztahů všech svých přímo řízených organizací. Cílem bylo identifikovat potenciálně rizikové smluvní vztahy v souvislosti s kauzou Nemocnice Na Bulovce.

Zajištění transparentních nákupů veškerého zdravotnického materiálu, léků, stejně jako objednávání služeb je pro nás priorita”, říká k výsledků kontroly ministerstva zdravotnictví ředitel Nemocnice Na Bulovce Jan Kvaček.

Nové vedení nemocnice již začátkem září zrušilo výběrové řízení na úklidové služby v hodnotě cca 150 milionů korun a reviduje mnoho smluvních dokumentů uzavřených za předchozího vedení, z nichž některé jsou předmětem trestního vyšetřování.

 “V tuto chvíli je nemocnice vázána velkým množstvím smluvních dokumentů podepsaných předchozím vedením, které lze bez sankcí vypovědět jen s v souladu s podmínkami daných smluv. Ty, které jsou vypověditelné bez důvodu, revidujeme a některé z nich budeme v krátké době vypovídat. Vybrané služby si budeme snažit zajistit sami v rámci našich interních kapacit, jelikož považujeme jejich zajišťování externími společnosti za bezdůvodné,” dodává ředitel Kvaček.

Některé služby se bude podle Kvačka nemocnice snažit zajistit sama. Pod novým vedením nemocnice vypsala otevřené tendry na dodávky cytostatik, antivirotik a kontrastních látek za 128 milionů korun.

Kvůli podezření na vliv lobbistických skupin ministr v lednu odvolal tehdejší ředitelku nemocnice Andreu Vrbovskou a v červenci skončil kvůli stejnému stíhání a podezření z manipulace veřejných zakázek ministrem jmenovaný nový ředitel František Novák. Od září nemocnici vede Jan Kvaček, který dnes v prohlášení k výsledkům auditu uvedl, že nemocnice je vázaná velkým množstvím smluv, které lze vypovědět jen za konkrétních podmínek. „Ty, které jsou vypověditelné bez důvodu, revidujeme a některé z nich budeme v krátké době vypovídat,“ uvedl.

Policie kvůli nemocničním zakázkám obvinila před časem Horáčka a dalších deset lidí. Obviněna je i Vrbovská, Novák či bývalý ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák.

Aktuální číslo
Objednat »