Ministerstvo financí odmítlo proplatit letňanskou nemocnici

Záložní nemocnice v Letňanech. Zdroj: Armáda ČR

Fakultní nemocnice Bulovka zatím nedostane 90 milionů korun za provoz polní nemocnice na výstavišti v Letňanech, která sloužila jako záloha při přeplnění nemocnic pacienty s covidem-19. Ministerstvo financí žádost zamítlo, uvedl vedoucí mluvčí nemocnice Filip Řepa.

Nemocnice spolu s ministerstvem zdravotnictví podle něj zvažuje další kroky.

„Ve věci refundace nákladů spojených v provozem polní nemocnice v Letňanech jsme z Ministerstva financí ČR bohužel obdrželi zamítavé stanovisko,“ uvedl Řepa. „Stále věříme, že společně z nastalé situace nalezneme východisko a zamezíme tím dalšímu zadlužování nemocnice, která byla navíc v období pandemie jednoznačně nejvytíženější v rámci celé ČR,“ dodal.

Záložní nemocnici v Letňanech armáda postavila loni koncem října kvůli podzimnímu zhoršování situace ve zdravotnických zařízeních. Ve výstavních halách mohlo podle plánů najít pomoc až 500 pacientů. Nemocnice nikdy nebyla v plném provozu, také kvůli nedostatku personálu.

Bulovka vyčíslila náklady na téměř 100 milionů korun bez nákladů armády nebo Správy státních hmotných rezerv. Kromě nájmu platila firmě majitele Petra Sehnala také energie a další služby. Pronájem prostoru pro záložní nemocnici ministerstvo zdravotnictví ukončilo k 19. únoru. Sehnal nabídl tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) snížení ceny o dvě třetiny.

Objekty výstavišť nebo kongresových hal se využívají v době epidemie koronaviru zejména jako očkovací centra. Druhá polní nemocnice vznikla na výstavišti v Brně, poté byly prostory poskytnuty pro očkování.

ČTK, vlb