Ministerstvo ignoruje soud ohledně uznávání protilátek. Okamura chce mimořádnou Sněmovnu

Tomio Okamura.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokusí vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli postoji ministerstva zdravotnictví ohledně protilátek po prodělání nemoci covid-19. Ministerstvo ve čtvrtek uvedlo, že na uznávání hodnoty protilátek není shoda mezi odborníky, takže ho nezařadí mezi kritéria prokazování bezinfekčnosti.

Nejvyšší správní soud označil koncem června za diskriminační, že test na protilátky není uznáván jako potvrzení o bezinfekčnosti – na rozdíl od očkování, nedávno prodělané nemoci nebo negativního testu. Vojtěch poté při interpelacích řekl, že zatím chybí odborná mezinárodní shoda na hladině protilátek.

SPD takové rozhodnutí vadí. „Považujeme ministerstva zdravotnictví, podle kterého nehodlá respektovat rozhodnutí NSS, za skandální,“ uvedla SPD. Jednání ministra Adama Vojtěcha (ANO) je podle hnutí v přímém rozporu s principy právního státu. Hnutí předsedy Tomia Okamury kvůli snaze vyvolat sněmovní schůzi oslovilo další poslanecké kluby. Samo disponuje 19 hlasy, pro mimořádnou schůzi je potřeba alespoň 40 podpisů.

ČTK, vlb