Ministerstvo počínaje dneškem navyšuje testovací kapacity kvůli koronaviru

koronavirus, Ilustrační fotografie, pixabay

Ministerstvo zdravotnictví počínaje dneškem rozšířilo počet míst, které budou testovat odebrané vzorky s podezřením na koronavirus. Nově bude testovat i Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Nemocnice České Budějovice, Fakultní nemocnice Hradec Králové a Fakultní nemocnice v Motole.

„Chceme být připraveni, pokud by počet vzorků skokově narostl. Cílem je také zkrátit dojezdové doby sanitek se vzorky do laboratoře a urychlit tak diagnostiku,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Veškeré vzorky na koronavirus doposud testovala Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu v Praze. Nově tak bude provádět diagnostiku onemocnění koronaviru COVID-19 i Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Nemocnice České Budějovice, Fakultní nemocnice Hradec Králové a Fakultní nemocnice v Motole.

Potvrzení všech nejasných a pozitivních výsledků však bude nadále provádět Národní referenční laboratoř. Ta bude taktéž v případě pozitivních výsledků organizovat křížové potvrzení v laboratoři v Berlíně.

„První vzorky by nově zapojené laboratoře mohly postupně začít testovat již dnes odpoledne. Výsledky budou zasílat k nám na Ministerstvo zdravotnictví. My je budeme denně zveřejňovat a v případě pozitivních výsledků budeme samozřejmě neprodleně informovat veřejnost,“ dodal ministr.

Při testování je stejně jako v okolních státech Evropy v ČR dodržován postup laboratorního vyšetření osob pouze v případě podezření na onemocnění COVID-19.

Vzorek je testován jen tehdy, pokud pacient trpí akutním respiračním onemocněním s kašlem, teplotou a dušností, a v období 14 dní před začátkem prvních příznaků byl v úzkém kontaktu s potvrzeným nebo pravděpodobným případem infekce COVID-19. Případně pobýval-li v oblasti s předpokládaným přenosem onemocnění v populaci.

„Testováni budou také hospitalizovaní pacienti s těžkým průběhem respiračního onemocnění bez epidemiologické anamnézy. Kritéria pro laboratorní testování osob jsou vyhodnocena epidemiologem krajské hygienické stanice,“ uvedlo ministerstvo.

Testování probíhá podle ministerstva pouze u jedinců, kteří splnili tyto podmínky. V opačném případě by negativní výsledek vyšetření přítomnosti viru u osoby bez jakýchkoliv klinických příznaků mohl vést k nesprávnému závěru, protože vypovídá pouze o situaci organismu v okamžiku odběru. Nemůže tak sloužit například jako doklad o „neinfekčnosti“.