Ministerstvo nevyloučilo snížení navržené dotace horské službě

Foto: Horská služba

Ministerstvo pro místní rozvoj uvažuje, že sníží navrženou provozní dotaci Horské službě ČR (HS ČR) pro rok 2020 o 40 milionů korun na 130 milionů korun, řekli zástupci horské služby. Ministerstvo uvedlo, že v současnosti je předčasné hovořit o výši dotace. Snížení provozní dotace navržené horskou službou ale nevyloučilo. Stát je zřizovatelem horské služby.

Podle mluvčího HS ČR Radka Zemana kromě horské služby, žádné složce integrovaného záchranného systému nebyly oproti návrhu peníze sníženy. Horská služba podala návrh na jaře.

„Návrh rozpočtu na rok 2020 je (pro HS ČR) 202 milionů korun, z toho dotace měla být 170 milionů, aktuálně jsme na částce 130 milionů. Návrh provozní dotace vychází z reálných předpokladů. Nutno podotknout, že na začátku letošního roku jsme přešli na hasičské mzdové tabulky a došlo ke skokovému navýšení nákladů na mzdy záchranářů horské služby,“ sdělil Zeman.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) pro uvedla, že horská služba odvádí „neuvěřitelně dobrou práci pro nás všechny“ a v případě nutnosti bude hledat další zdroje v rozpočtu ministerstva, aby činnost HS ČR nebyla ohrožena. „Sestavení rozpočtu je věcí HS ČR. Možné snížení provozní dotace ze státního rozpočtu je motivováno tlakem na úspory, které jsou realizovány napříč všemi resorty. V tuto chvíli je ale předčasné hovořit o přesné výši dotace horské službě,“ uvedla pro Dostálová.

Podle ní bude rozhodnutí ministerstva o žádosti o dotaci záviset na konečném schválení zákona o státním rozpočtu na rok 2020 a případně dalších možnostech financování. Případné úspory by se podle ní nedotkly investic do HS ČR, tedy vybavení dopravní technikou, záchranných stanic, včetně nákupů pozemků a obnovy radiosítě. „Investice jsou zajištěny programovým financováním až do roku 2022, a to až do ve výše 234 milionů korun. Horská služba hospodaří i s vlastními prostředky a s prostředky z dotací krajů a obcí. V rámci provozu pomůže horské službě ministerstvo částkou okolo deseti milionů korun z nespotřebovaných výdajů, dále očekáváme vratku DPH ve výši 6,7 milionu korun,“ odpověděla Dostálová na dotaz ČTK, z jakých zdrojů by měla HS ČR případně výpadek nahradit.

U Horské služby ČR, jejímž zřizovatelem je stát, je zaměstnáno asi 100 lidí, dalších 360 záchranářů je dobrovolných. Horská služba působí v sedmi českých pohořích.

Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že horská služba ČR měla v roce 2017 příjmy 169,585 milionu korun, z toho provozní dotace činila 140 milionů. Loni měla horská služba příjmy 164,830 milionu korun, z toho provozní dotace činila 135 milionů korun. Letos ministerstvo poskytlo horské službě provozní dotaci 140 milionů a k tomu ještě 15 milionů korun nedočerpaných z roku 2018, ale rok 2019 není dosud účetně uzavřen.

Horská služby ČR zejména organizuje a provádí záchranné a pátrací akce na horách, poskytuje první pomoc a zajišťuje transport zraněných. Také informuje veřejnost o povětrnostních a sněhových podmínkách na horách, hlídkuje na hřebenech, sjezdových tratích. Spolupracuje s ostatními záchrannými organizacemi v ČR i v zahraničí.

ČTK