Ministerstvo odeslalo kompenzační vyhlášku do sbírky zákonů

FOTO: ÚV ČR

Ministerstvo zdravotnictví odeslalo kompenzační vyhlášku do sbírky zákonů, platit bude od 1. července. Dokument upravuje platby zdravotních pojišťoven do nemocnic, ordinací a dalším poskytovatelům zdravotní péče, počítá s propadem produkce kvůli epidemii nového typu koronaviru o 30,8 miliardy korun. Na péči dává 354 miliard korun. Původně bylo pro letošní rok schváleno 335 miliard korun.

V době koronavirové krize ubylo zdravotní péče, která nebyla nezbytná. Odkládaly se například naplánované operace nebo vyšetření. Nemocnice také musely držet volná lůžka pro případné pacienty s covidem-19. „Vyhláška také kompenzuje vyšší náklady spojené s péčí o covid-19 pozitivní pacienty a počítá s navýšením výdajů systému veřejného zdravotního pojištění oproti plánovaným výdajům na rok 2020 o téměř pět miliard korun,“ uvedlo k tomu ministerstvo.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) musí být odměněni zejména ti, kdo po celou dobu zajišťovali péči o pacienty. „Některým poskytovatelům tak mohou být poskytnuty i vyšší úhrady, než by jim původně bez epidemie covid-19 náleželo,“ uvedl. Navíc jim může jít až tři miliardy korun.

Náklady na zdravotní péči mohou podle nové vyhlášky letos být 354 miliard korun. Nemocnice, kterým i nařízením ministerstva zdravotnictví produkce výrazně poklesla, byl stanoven cíl od 79 do 82 procent odvedené práce proti roku 2018. Pokud by cíle nedosáhly, musely by zálohy, které už jim pojišťovny vyplatily, vracet.

Za péči o pacienty s covidem-19 nemocnice dostane 500 korun za hodinu práce zdravotníka na jednotce intenzivní péče a 200 korun u těch na standardním lůžku. Peníze mají jít na jejich odměny, které nemocnice mají vyplatit. Kritizují to odbory, podle nich mají peníze dostat všichni nemocniční zdravotníci, protože nakazit se mohli i na jiných odděleních. Peníze nemocnice dostanou i na testování a provoz odběrových míst a ochranné pomůcky, které si ve druhé polovině roku musí nakupovat samy.

Lázně, které v době epidemie nesměly přijímat nové pacienty, dostanou ve druhém pololetí o 17 procent vyšší úhrady. Pro nemocnice následné péče bude úhrada o procento vyšší jako kompenzace za ochranné pomůcky, dalších průměrně pět procent dostanou navíc podle propadu produkce. Protože bylo méně operací v nemocnicích akutní péče, bylo méně lidí překládáno i do nemocnic následné péče.

V ambulantní péči dostanou ordinace od července navýšené ceny jednotlivých výkonů, kompenzovat jim to má náklady na ochranné pomůcky. Lékárny budou mít o čtyři korun víc na každém vydaném léku na recept.

Aby bylo možné úhradovou vyhlášku změnit, musel být přijat speciální kompentační zákon. Běžně vzniká vyhláška na podzim na základě dohod zástupců jednotlivých segmentů zdravotní péče a zdravotních pojišťoven. Pro příští rok jednání skončila minulý týden, nedohodly se nemocnice, které spotřebovávají více než polovinu nákladů veřejného zdravotního pojištění. Těm stanoví úhrady ministerstvo vyhláškou podle návrhu pojišťoven.

ČTK