Prokazovat se při návštěvě restaurace či kina čestným prohlášením o absolvování testu v zaměstnání či samotestu již nestačí. Ministerstvo zdravotnictví změnilo pravidla. Lidé nově musí disponovat dokladem o prodělání nemoci, očkování či oficiálním testem ze zdravotnických zařízení.
Ministerstvo zdravotnictví nově vyžaduje, aby lidé, kteří se účastní kulturních akcí či navštěvují restaurace nebo kluby, byli alespoň dva týdny od plného naočkování, nebo byli otestovaní. Resort zdravotnictví však tato pravidla změnil v tichosti a mnozí lidé o nich nevědí, uvedl on-line deník Echo24.cz. Resort takto zásadní změnu nezveřejnil ani formou tiskové zprávy.
Test tedy již platí pouze, pokud je provedený odborně v testovacím centru, případně si lze udělat test přímo na místě v restauraci nebo kulturní akci, pokud to provozovatel nabízí. „Čestné prohlášení by už být nemělo, protože se přestalo testovat ve školách a podnicích,“ sdělila hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch již dříve oznámil, že profesionální testy budou ze zdravotního pojištění propláceny už pouze během prázdnin. Jde tedy o další nástroj, jak lidi motivovat k očkování.
vlb


