Ministerstvo představilo nový semafor. Jmenuje se PES

Ministerstvo zdravotnictví bude aktuální epidemiologickou situaci nově mapovat pomocí rizikového skóre PES. Což je znamená protiepidemický systém. Kraje budou řazené do pěti úrovní, od kterých budou odvislá také příslušná protiepidemická opatření. Nový systém hodnocení přinese lepší čitelnost vývoje epidemie covid-19.

Kraje budou řazeny do příslušných úrovní na základě epidemiologických ukazatelů. Mezi ně má patřit 14 denní počet nákaz na 100 tisíc obyvatel, zjednodušený výpočet reprodukčního čísla, pozitivita testů a také 14 denní počet nákaz na 100 tisíc obyvatel zaměřená na seniory.

„Chceme, aby veřejnost měla představu, jaká je situace v jejich kraji a zda se mají připravit na rozvolňování, nebo zpřísňování zavedených opatření. Do skóre budou zabudovány pouze parametry, které si může každý občan vyhodnotit a spočítat z dostupných dat,” popisuje nový systém hodnocení ministr zdravotnictví Jan Blatný.

PES_Matice-opatření_gratika_final

Aktuální epidemiologická situace, včetně vývoje v blízké budoucnosti bude znázorněna pomocí skóre na stupnici 0-100. Skóre bude hodnoceno barevně pro celé kraje, hodnoty budou ale kalkulovatelné také pro nižší správní celky. Podle skóre budou kraje řazené do pěti stupňů pohotovosti, na které budou navázaná příslušná protiepidemická opatření týkající se např. roušek, shromažďování, obchodů, kultury nebo školství.

„Chceme-li současné počty nově diagnostikovaných pozitivních případů nejen udržet, ale především ještě snižovat, je velmi důležité důsledně dodržovat stávající opatření. Zmínit mohu zejména pravidla 3R – důsledné mytí a dezinfekce rukou, nošení roušek a dodržování rozestupů. Dodržování těchto pravidel je ještě důležitější, pokud jde o kontakt se seniory a nemocnými osobami,” říká hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.