Ministerstvo schválilo nové dotace pro zubaře

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Ministerstvo zdravotnictví schválilo další dotace pro zubní lékaře v oblastech s omezenou dostupností zdravotních služeb. Do zubařských ordinací v Mělníce, Novém Boru a Opavě tak poputuje státní podpora určená na krytí mzdy všeobecné sestry, dentální hygienistky nebo zubní instrumentářky v celkové výši 3,6 milionů korun.

Zprogramu na podporu zubních lékařů v oblastech s omezenou dostupností zdravotních služeb bylo od května 2018 schváleno 19 dotací v celkové výši 22,1 milionů korun. Jeho cílem je motivovat zubní lékaře ke zřízení praxí i v méně atraktivních oblastech tak, aby byla zajištěna dostupnost stomatologické péče rovnoměrně ve všech regionech a pacienti nemuseli daleko dojíždět.

Ministerstvo připravilo finanční podporu z důvodu malé atraktivity odlehlých oblastí pro zubní lékaře, kteří si raději za řizují praxe ve větších městech. Dotační program je určen na krytí personálních nákladů. Maximální výše udělené dotace je 240 000 korun za rok a 1 200 000 korun za 5 let. Finanční spoluúčast žadatele musí činit minimálně 30 %. Ministerstvo do roku 2021 vyčlení celkem přes 100 milionů korun, dotace tak může být udělena až stovce žadatelů. Kromě programu pro zubní lékaře existuje také program na podporu dostupnosti zdravotních služeb praktických lékařů pro dospělé i pro děti a dorost.