Ministerstvo zastavuje personální čistky v ostravské fakultní nemocnici

Ministr Vojtěch chce řešit personální krizi ve FN Ostrava a zakázal další personální změny bez jeho schválení

Odvolání přednosty gynekologicko-porodnické kliniky Ondřeje Šimetky vygradovalo odpor proti řediteli Fakultní nemocnice Ostrava Evženu Machytkovi a děkanovi lékařské fakulty Pavlu Zončovi. Studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity v otevřeném dopise požádali hejtmana Ivo Vondráka a primátora Tomáše Macuru o pomoc při řešení situace na fakultě. Výměnu ředitele požaduje také odborová organizace. Do sporu se už vložil ministr Adam Vojtěch, personální změny bude schvalovat ministr zdravotnictví.

Manažerským selháním zdůvodnil ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Evžen Machytka odvolání přednosty porodnicko-gynekologické kliniky Ondřeje Šimetky. Machytka ČTK řekl, že místo přednosty není doživotní funkce.

Podle Machytky pochybení Šimetky souvisí s dostavbou pavilonu péče o matku a dítě. „V době, kdy finišovaly poslední práce, pan docent Šimetka odcestoval na tříměsíční zahraniční pobyt. Potřebovali jsme významným způsobem jeho součinnost a koordinaci především při nákupu nového zařízení,“ uvedl ředitel. Odvolaný přednosta se ale brání. „Je to nehoráznost. Ředitel lže. Mám v celé záležitosti naprosto čistý stůl. Veškeré podklady jsme odevzdávali už v loňském roce, tedy ještě před mým odjezdem do ciziny, jinak by mě bývalý ředitel nikam nepustil. Vše mohu doložit elektronickou komunikací. Zdržení zavinil nový ředitel a jeho tým,“ uvedl Šimetka zveřejněné důvody považuje za smyšlené a zástupné.

Za špičkového porodníka se ale postavili kolegové z kliniky, většina přednostů a primářů. K nim se přidali i studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity a odbory. „Nedůvěra v Evžena Machytku je už tak velká, že nevidíme jiné řešení než jeho výměnu. Proto se znovu obracíme dopisem na ministra zdravotnictví a také školství. Situace ohrožuje nejen Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), ale i Lékařskou fakultu Ostravské univerzity,“ říká Zuzana Sargová, předsedkyně odborové organizace v nemocnici. Podle zdroje redakce vyjádřilo na poradě primářů a přednostů nesouhlas s kroky ředitele 27 z 35 členů porady tím, že povstalo na výzvu jednoho z nich.

Studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity v otevřeném dopise požádali moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (ANO) a ostravského primátora Tomáše Macuru (ANO) o pomoc při řešení situace na fakultě. Kritizují kroky ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Evžena Machytky i děkana fakulty Pavla Zonči, které podezírají z cíleného rozkladu fakulty. Píše to v dopise Studentská komora Akademického senátu LF OU. Primátor ČTK řekl, že požádal o pomoc premiéra Andreje Babiše (ANO) i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Oba představitele vlády na problém upozorňoval i hejtman.

„Bohužel se nyní dostáváme do takové situace, kdy je vážně ohrožena budoucnost fakulty i nás studentů. Se strachem a bezmocí sledujeme, jak jsou naši mentoři, kterých si hluboce vážíme, postupně propouštěni z fakultní nemocnice pod taktovkou pana ředitele Evžena Machytky a pana docenta Pavla Zonči,“ uvedli v dopise studenti.

Do vyhrocené situace se už vložil i ministr Adam Vojtěch, který před šesti měsíci Evžena Machytku do funkce ředitele nemocnice jmenoval. Není přitom běžné, aby ministr zasahoval do personálních změn v nemocnicích. „S ředitelem nemocnice FNO hovořil a zadal mu, aby situaci v nemocnici co nejdříve uklidnil a aby jakékoliv další personální změny důkladně zvážil a s panem ministrem je konzultoval,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Studenti také uvedli, že jsou připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost a případně vyjít do ulic. Machytka stanul v čele nemocnice po únorovém odvolání někdejšího ředitele fakultní nemocnice a bývalého sociálnědemokratického ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. Od té doby skončili ve svých funkcích čtyři přednostové. K odvolání přednostů je nutný souhlas děkana fakulty, podle dostupných informací ředitele nemocnice v případě odvolání podpořil právě Zonča. Zonča se přitom do funkce děkana fakulty vrátil po sporech s vlastní školou až po rozhodnutí soudu, jeho mandát vyprší v říjnu.

„Co se týče vyjádření studentů lékařské fakulty, tak se jedná o dopis šesti studentů totožného senátu, který se dopustil nelegálního jednání a kvůli kterému máme tuto patovou situaci. Za sebe prohlašuji, že o rozvoj a spolupráci s lékařskou fakultou mi jde od počátku mého působení ve fakultní nemocnici,“ uvedl k dopisu studentů Machytka.

Proti odvolání Šimetky byl i Marian Kacerovský předseda Sekce perinatologie a fetomaternální medicíny České gynekologické a porodnické společnosti. „Docent Šimetka, jenž je vedoucím Perinatologického centra FNO a regionálním perinatologem v kraji, patří k předním odborníkům v oblasti perinatologie. Zpráva o jeho nestandardním odvolání z pozice přednosty kliniky bude negativně rezonovat celou perinatologickou komunitou, a to i za hranicemi naší republiky,“ uvedl Kacerovský.

„Pan ministr velmi vážně vnímá názory gynekologicko-porodnické společnosti a považuje za nezbytné, aby pan ředitel Machytka našel za odvolaného přednostu adekvátní náhradu tak, aby nebyla ohrožena dostupnost a také rozvoj perinatologické péče v Moravskoslezském kraji,“ dodává ministerská mluvčí Štěpanyová.

Další případný vývoj situace ministerstvo nekomentovalo, podle dostupných informací se ministr Vojtěch chystal osobně řešit situaci v Ostravské fakultní nemocnici v pátek, tedy až po redakční uzávěrce.