Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby si lidé vždy rezervovali termíny odběru při testech na nemoc covid-19

Nemocnice Bulovka

Při čekání na test vybízí úřad v dnes představeném informačním letáku k dodržování dostatečných rozestupů. Ministerstvo také doporučuje vybrat si odběrové místo s dostatečnou kapacitou.

Média v posledních dnech upozorňovala na fronty v odběrových místech, mimo jiné na pražském Václavském náměstí. Nemocnice na Bulovce ve čtvrtek oznámila, že je zahlcena zájemci o testy a že pracovníci nestíhají přijímat lidi, kteří přicházejí bez on-line objednání.

Pro efektivní fungování sítě odběrových míst, úsporu času a snížení rizika nákazy poblíž odběrových míst doporučuje ministerstvo lidem, aby si vždy rezervovali termín, pokud má příslušné místo rezervační systém. „Na tento termín se dostavte s optimálním předstihem, nečekejte zbytečně dlouho,“ doporučuje ministerstvo.

Testované lidi také ministerstvo nabádá, aby se z rezervovaného termínu odhlásili, pokud jim přestane vyhovovat. „Vyberte si odběrové místo, které vám vyhovuje a má dostatečnou kapacitu. Některá odběrová místa jsou každodenně téměř vyčerpána, a to přesto, že odebírají bezmála 1000 vzorků denně, vytíženost jiných míst může být nižší,“ píše resort.

V prostoru odběrového místa by měli lidé dodržovat organizační a protiepidemická opatření. „Zejména dbejte dostatečných rozestupů při čekání na odběr. Dodržujte pokyny personálu odběrového místa a stanovené pořadí,“ stojí v letáku. Lidé si také mají připravit osobní doklady a kontaktní informace. V případě nejasností doporučuje ministerstvo volat na linku 1221.

ČTK, JŠ