Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Vojtěcha zaplatilo Horáčkově firmě půl milionu korun

Další z kontaktů ministra Vojtěcha obviněný Jan Jarolímek, který figuruje v kauze vydírání na pražské hygieně

Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch využíval služeb podnikatele Horáčka, obviněného v kauze nemocničních zakázek. Informace o propojení ministra s Horáčkem, který mu sháněl citlivé informace, přinesl iRozhlas.cz. Ačkoliv ministr tvrdí, že Horáčkovi žádné peníze nedal, ministerstvo mu pod jeho vedením zaplatilo za úklidové služby 520 928 korun.

Informace a důkazy o propojení ministra zdravotnictví a podnikatele Tomáše Horáčka, obviněného v kauze zachycující korupci při veřejných zakázkách v nemocnicích přinesl server iRozhlas. Obviněný Horáček pro Adama Vojtěcha, tehdy ještě tajemníka ministerstva financí sháněl citlivé a kompromitující informace. Minstr Vojtěch i podnikatel Horáček tvrdí, že nezjištně.

„Tak já mu za to nic neplatil. To byla věc taková, že on se mnou byl v kontaktu, já mu žádné peníze nikdy nedal,“ uvedl ministr Vojtěch. Stejnou verzi potvrzuje i Horáček, který pro Radiožurnál uvedl, že mezi nimi neprobíhala vzájemná finanční plnění: „V žádném případě. Žádného typu. Nikdy.“

Objednávky ministerstva zdravotnictví v Registru smluv ale dokazují, že to není pravda. Podnikatel Tomáš Horáček v éře ministra Adama Vojtěcha inkasoval přes svou firmu První chráněná dílna s.r.o. statisíce za úklidové služby. 

Smlouva na úklidové služby přinášela Horáčkovi 179 028 korun měsíčně a postupně byla prodlužována dodatky do 31. 3. 2018. Poslední dodatek této smlouvy byl podepsán 23. 1. 2018, to už byl Adam Vojtěch ministrem téměř 2 měsíce. Poslední Horáčkův byznys na ministerstvu pak byla objednávka na úklid v období od 1.4.2017 do 30.4.2017 v hodnotě 162 872 korun.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch si byl v době objednání a zaplacení těchto peněz plně vědom, kdo je Tomáš Horáček, přesto podezřelá půlmilionová transakce bez soutěže prošla. „Pak jsem s ním (Horáčkem) komunikaci ukončil, ještě když jsem byl na ministerstvu financí,“ uvedl ministr Vojtěch. Jeho mluvčí hájí postup úřadu časovou tísní a neschopností vypsat správně veřejnou zakázku. 

Další prokázanou formu protislužby Horáčkovi poskytnul Adam Vojtěch ještě jako tajemník ministra financí Andreje Babiše zprostředkováváním kontaktu na ředitele Státní tiskárny cenin Pavla Nováka. Státní tiskárna cenin je přitom přímo řízenou organizací ministerstva financí.

„Dostal jsem kontakt na současného generálního ředitele STC Pavla Nováka. Bude ale lépe, pokud ho budete kontaktovat přímo vy,“ napsal podle informací iRozhlas dne 6. 1. 2015 ve 21.12 Vojtěch Horáčkovi. Že by šlo o protislužbu, Vojtěch odmítá. „Ne, v žádném případě. Myslím si, že dát na někoho kontakt není nic špatného. Chtěl po mně kontakt, ale nebylo to nic konkrétního, co by potřeboval řešit,“ reagoval ministr Vojtěch.

Jenže sám Horáček v rozhovoru pro Radiožurnál připustil, že to nebyl jediný kontakt, který mu Vojtěch zprostředkoval a chápat je lze jako protislužbu. „Chápat to tak lze, ale není to tak, protože mi předal možná dva kontakty a já jsem je nevyužil.,“ uvedl Horáček.

Tajemník Babiše, co shání citlivé informace

Horáček s Vojtěchem byl v kontaktu od roku 2014. „Pan Adam Vojtěch požádal o to, aby se zjistila aktuální výše platu (Němečkovy manželky). Nemocnice nechtěla výši zveřejnit, což bylo velmi nestandardní, tak paní doktorka Rydlová dávala správní žalobu,“ vzpomíná Horáček pro iRozhlas a dodal: „Myslím, že mezi námi proběhly desítky schůzek, zejména v době, kdy se začal angažovat v oblasti zdravotnictví. Mezi lety 2014 a 2016 jsme spolu asi měli nejčastější kontakt.“

„Trochu jsem upravil, ale jinak super. Díky moc. Pošlete mi pak, prosím, finální verzi, jak došla k soudu. Ještě jednou díky za spolupráci,“ napsal tehdejší tajemník ministra financí a dnešní ministr zdravotnictví Adam Vojtěch podnikateli Horáčkovi 3. srpna 2015 v 13.34. V příloze e-mailu pak Horáčkovi poslal upravenou správní žalobu na ministerstvo zdravotnictví. Úřad totiž odmítl zveřejnit část informací o platu manželky tehdejšího ministra zdravotnictví za ČSSD Svatopluka Němečka – Zdenky Němečkové Crkvenjaš.

K čemu potřeboval citlivé informace o platu a odměnách lékařky popáleninového centra ministr Vojtěch nedokázal smysluplně vysvětlit, že by sháněl kompromitující informace pro politický boj svého šéfa Andreje Babiše odmítl. „To bylo spíše tak, že jsem prostě chtěl vědět více o tom, když mě někdo někde upozornil na nějaký problém nebo na neefektivní nebo nehospodárné vynakládání prostředků. A přišlo mi zcela legitimní, že jsem měl zájem zmapovat zdravotnické prostředí,“ uvedl ministr a dodal: „A není to otázka zákulisního boje, ale je to spíše otázka snahy rozkrývat nekalosti, které se ve zdravotnictví mohou dít.“

Faktem je, že ve stejné době byl ministr financí Andrej Babiš často ve sporu o efektivitu zdravotnictví s ministrem Němečkem, odmítal požadavky na navýšení rozpočtu resortu zdravotnictví kvůli investicím do nemocnic. Požadované informace na osoby blízké ministra Svatopluka Němečka, tak určitý nátlak vyvolávaly.

„Já tušil, že je to někdo z hnutí ANO, nevěděl jsem, že je to pan Vojtěch, ale přiznám se, že mě to nepřekvapuje. Je vidět, že složky a pátrání, co se týče blízkých, je jejich normální pracovní metoda. Není úplně příjemné, že někdo odstřeluje vaše blízké, kteří nemají s politikou nic společného,“ říká Němeček.

„Jsem velmi znechucená. Skutečnost, že současný ministr zdravotnictví Vojtěch využíval ke slídění o mém platu služeb šíbra ze zdravotnického podsvětí, hovoří o praktikách ANO jasně. V naší zemi rozhodně není politicky lépe. Je tomu přesně naopak, ANO se ničeho neštítí a jednání jeho politiků je to nejhorší politické bahno,“ uvedla ke zjištěním přednostka kliniky popáleninové medicíny FNO Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Obdobně se časově kryjí Vojtěchovy dotazy na hospodaření České televize a Babišovy spory s tímto veřejnoprávním médiem.

Dar pro Hnutí Ano

Emaily, které putovaly mezi Horáčkem a Vojtěchem zachycují jejich daleko hlubší propojení. Popisují totiž aktivní účast Vojtěcha při získávání sponzorského daru pro Hnutí ANO. „Mluvil jsem dnes s kolegou z ANO, kterému jsem dával ten materiál k Vašemu sponzorskému plnění, který jste mi předal. Bohužel ho nemůžeme najít, mohl byste mi ho prosím ještě zaslat elektronicky e-mailem. Včetně identifikačních údajů Vaší společnosti, resp. subjektu, se kterým by se smlouva měla uzavřít? Pokusím se to co nejvíce urychlit.“ napsal Vojtěch Horáčkovi v lednu roku 2015.

Poté, co propukla kauza kolem podnikatele Horáčka, vyplula na povrch informace o sponzorském daru Horáčka pro Hnutí Ano. „Dar vrátíme. Musíme zjistit, jak se ten pán do hnutí vetřel,“ uvedl tehdy premiér Andrej Babiš.

„Finanční dar od pana Horáčka jsme nedostali. Bylo přijato nefinanční plnění od nejmenované společnosti, která byla spojena se jménem pana Horáčka. Na tuto darovací smlouvu na nefinanční plnění byla následně z naší strany připravena dohoda o narovnání a finance hnutí odesílalo zpět na danou firmu,“ popsal pro iRozhlas manažer hnutí Jan Richter. Kdo přesně však Horáčka do hnutí přivedl, se podle něho dohledat nepodařilo.

„Pan Horáček, pokud vím, tak se mně zmínil, že poskytuje sponzoring. Nebylo to ale nic, co jsem vyjednával já. To byla pouze věc, kterou řešil předtím, nějak to se mnou komunikoval a chtěl kontakty na někoho, kdo to měl na starosti. Nikdo ale tehdy nevěděl, kdo je pan Horáček, a až se ukázalo, co je to za člověka, tak peníze hnutí ANO vrátilo,“ uvádí aktuálně Vojtěch.

Minstr zdravotnictví Adam Vojtěch je opět v paradoxní situaci. V minulosti odvolával ředitelky státních nemocnic kvůli propojení s obviněným Tomášem Horáčkem. Sám s ním ale čile spolupracoval a Horáčkova firma První chráněná dílna s.r.o., si na úřadě řízeném ministrem Vojtěchem slušně vydělala. Adam Vojtěch ale po provalení nátlakových metod rezignovat na funkci ministra zdravotnictví nejspíše nehodlá. Ministerstvo se k věci nevyjádřilo.

Jan Klusáček, který se v ODS dlouhodobě věnuje oblasti zdravotnictví to vidí jinak. „Pokud tam došlo k jakýmkoli finančním transakcím, tak je další setrvání Adama Vojtěcha ve funkci zcela neakceptovatelné. Vojtěch sám je však pouhým pobočníkem a prodlouženou rukou Andreje Babiše. Tato kauza je tedy jen dalším příkladem, proč takový člověk nemá ve veřejné funkci co dělat. Celé to zavání stbáckými metodami, sbírání kompromitujících materiálů s pomocí podivných figurek z polosvěta na své politické protivníky prostě nemá být standardní metoda práce ministra či státního úředníka v demokratickém právním státě.“ říká.