Ministr Arenberger: Rozvolňování? Ano, ale obezřetně

Petr Arenberger. Zdroj: MZ ČR

Opatření proti šíření covidu-19 je podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera potřeba rozvolňovat obezřetně, aby se nezvrátil současný příznivý trend. Po svém jmenování do funkce oznámil, že chce prosazovat větší dostupnost léků na bázi monoklonálních protilátek a zajistit co největší počet schválených vakcín.

Prezident Miloš Zeman ráno odvolal ministra Jana Blatného, kterého kritizoval, a před polednem jmenoval Arenbergera jeho nástupcem.

„O mém jmenování ministrem zdravotnictví se hovořilo v podstatě od loňského podzimu,“ řekl Arenberger. Tehdy mluvil o tom, že žádnou nabídku nedostal, ale je připraven pomoci, kdyby přišla. Dnes zdůraznil zásadní roli novinářů. Bude usilovat o to, aby ministerstvo pod jeho vedením bylo první, které bude informovat o novinkách. „Nejen v pandemii, ale i v medicíně,“ dodal.

Další opatření se podle nového ministra budou řídit podle pandemického zákona, nouzový stav nebude potřeba prodlužovat. Dál pracovat bude i na náhradě za protiepidemický systém PES. „Něco takového bude potřeba. Ale je jedno, jestli to bude třeba kočka nebo zajíc,“ dodal.

O personálních změnách na ministerstvu neuvažuje, řekl. Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po ministrově uvedení do úřadu uvedl, že někteří úředníci, co odešli loni na podzim spolu s tehdejším ministrem Adamem Vojtěchem (ANO), ještě nebyli nahrazeni.

ČTK, vlb