Ministr Blatný čeká stupeň tři až před vánoci

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) očekává, že před Vánocemi by se Česko mohlo dostat díky opatřením na stupeň rizika tři v novém protiepidemickém systému. Vývoj epidemie koronaviru vykazuje známky brzdění, je ale nezbytné pokračovat v dodržování vládních opatření, řekl poslancům . Za hlavní důvod pro další prodloužení nouzového stavu o 30 dnů pokládá ministr snahu udržet sníženou mobilitu lidí, a tím možnost sociálních kontaktů.

Pokud nastane jiný rizikový scénář a Česko bude bez regulace několik týdnů před Vánoci, nastane neřízené promořování populace, varoval Blatný. „Všichni si budeme chtít koupit dárky. Kromě dárků si koupíme i nemoc a přeneseme ji do rodin,“ popisoval ministr. V takovém případě by podle něho hrozila v lednu další vlna epidemie.

Blatný k nynějším stavu epidemie také řekl, že jeden nakažený člověk v současné době infikuje v průměru dalšího 0,7 člověka. Počet hospitalizovaných s covidem sice klesá, vážně nemocných je ale stále přes 1000 a každý den se nově nakazí přes 1000 seniorů, uvedl. „Navzdory pozitivním signálům je nezbytné pokračovat v dodržování opatření. Jen tak bude systém udržitelný,“ zdůraznil. Stále podle něho trvá komunitní šíření onemocnění.

Prodloužení nouzového stavu je podle ministra nutné kvůli tomu, že k regulacím je třeba využít krizového zákona. Platnost nouzového stavu vyžadují všechna pásma opatření k omezení šíření covidu v protiepidemickém systému.

V odpovědích na dotazy poslanců ministr řekl, že s velkou mírou pravděpodobnosti klesne situace podle tabulky PES na třetí stupeň ještě před vánočními svátky. V nejlepší variantě by to mohlo nastat již ke konci listopadu, uvedl. Zdůraznil ale, že to nemůže slíbit, jde podle něj o možnost, o kterou se může vláda snažit.

K dotazům, které se týkaly například fungování autosalonů a obcházení jejich uzavření, uvedl, že pokud by je vláda otevřela, objeví se řada dalších podnikatelů s požadavky na otevření jejich podniků. Pokud by se otevřely všechny obchody, zvýšilo by to extrémním způsobem mobilitu občanů, a tím i počet jejich kontaktů, varoval ministr.

Ohledně psích kadeřnictví poznamenal, že pes není člověk. Pokud majitel zanechá svého psa v psím kadeřnictví, tak tam s ním nezůstává, uvedl. V případě autobusové dopravy, která zůstává bez omezení, řekl, že jinak by musel zavřít hromadnou dopravu, ale nemůže kvůli tomu rezignovat na opatření tam, kde je může zavést, tedy třeba v obchodních centrech. „Není to nelogické,“ poznamenal.

K dotazům na případné změny tabulky uvedl, že bude vládě doporučovat, aby tabulku neměnila v krátkých časových intervalech. Časté změny by podle něj snížily důvěru občanů a zhoršilo by to fungování systému.

čtk/JŠ