Ministr: Dohody o úhradách péče na rok 2021 chybí s nemocnicemi

Foto: Depositphotos

Dohody o úhradách zdravotní péče na rok 2021 neuzavřely se zdravotními pojišťovnami nemocnice akutní a následné péče. Ostatních 12 segmentů dohody podepsalo. Po závěrečném jednání dohodovacího řízení to na twitteru napsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Příjmy veřejného zdravotního pojištění by měly příští rok být 315 miliard korun.

„O dohodu lepší než minulý rok. Zdravotní systém počítá s nárůstem 13,3 miliardy korun. Všechny segmenty příští rok opět porostou,“ komentoval ministr závěrečné jednání dohodovacího řízení pro úhrady zdravotní péče v příštím roce. Padesát miliard korun navíc do systému veřejného zdravotního pojištění přinese zvýšení plateb za státní pojištěnce, ke kterému vláda přistoupila kvůli epidemii nemoci covid-19.

Podle Vojtěcha dohody akcentují priority resortu, kterými jsou reforma primární a psychiatrické péče, nejmodernější léčba, nové kapacity a přístroje. Tři miliardy navíc půjdou na centrovou péči, tedy léky na vážné choroby, které mohou předepisovat jen vybrané nemocnice.

„U nemocnic, které se nedohodly, budeme vycházet z nabídek pojišťoven,“ dodal. Do konce října musí ministerstvo dohody a návrhy pojišťoven u segmentu nemocnic zapracovat do úhradové vyhlášky, která peníze pro příští rok rozdělí.

Stomatologům pojišťovny přidají meziročně 400 milionů korun, cílem je podpořit péči o registrované pacienty, péči o děti a neodkladnou péči i pro ty, kteří přijedou k jinému než svému registrovanému zubaři nebo žádného nemají. Praktičtí lékaři si polepší o 500 milionů korun, z nich 80 milionů půjde na nové výkony v péči o pacienty s demencemi. Gynekologům půjde navíc 150 milionů korun, pokračuje úhrada péče o těhotné formou balíčků pro registrujícího lékaře. Zhruba 120 milionů korun navíc půjde do lékáren.

Dohoda s ambulantními specialisty byla uzavřena až v posledním týdnu, proti letošnímu roku jim pojišťovny uhradí o 780 milionů navíc. Obsahuje například úhradu v oblasti psychiatrie, psychologie nebo adiktologie formou výkonů nebo nových výkonů včetně protonové terapie nebo gastroenterologického screeningu. Uzavřena byla proti loňsku i dohoda s poskytovateli domácí péče. Do segmentu půjde 90 milionů navíc, více odměněna bude péče o pojištěnce po léčbě nádoru, cévních nemocech mozku nebo o diabetiky.

U laboratoří mimo lůžková zařízení, které byly významnou součástí zvládnutí koronavirové epidemie, když testovaly pacienty na covid-19, dají pojišťovny 300 milionů korun navíc. Lázním, které byly koronavirovou krizí také výrazně postiženy, protože nesměly přijímat nové klienty, byla navýšena úhrada za den pobytu. Půjde o 85 milionů korun navíc.

Peníze pro letošní rok upraví ještě od července kompenzační vyhláška, její návrh má zohlednit koronavirovou krizi, kdy nemocnice a ordinace musely omezit péči, zároveň měly ale vyšší náklady na ochranné pomůcky, testování nebo hospitalizaci pacientů s covidem-19. Podle některých segmentů, například ambulantních specialistů nebo nemocnic následné péče, ale peněz navíc vyhláška přidává málo. Obávají se toho, že část záloh vyplácených pojišťovnami budou muset po vyúčtování vracet.

Místo naplánovaných 340 miliard korun má prostřednictvím kompenzační vyhlášky jít do zdravotnictví 354 miliard korun. Zhruba 21 miliard přidá stát navýšením platby za státní pojištěnce o 500 korun a propad příjmů vyrovnají ještě zčásti zdravotní pojišťovny z rezerv z předchozích let. O dalších 50 miliard korun bude platba za státní pojištěnce vyšší příští rok.

V roce 2018 se podařilo dokončit dohody ve všech 14 segmentech zdravotní péče, loni se nedohodla domácí péče a také nemocnice akutní a následné péče, kam jde přes polovinu nákladů systému veřejného zdravotního pojištění.

Od roku 2000 stouply náklady zdravotního pojištění o 260 procent, za posledních pět let o třetinu. Loni pojišťovny na hrazené služby vydaly téměř 311 miliard korun, v roce 2018 o 25 miliard méně. Příjmy pojišťoven byly loni 326 miliard, meziročně vzrostly o 21 miliard korun. Ze státního rozpočtu bylo hrazeno pojistné za 5,9 milionu lidí (55,8 procenta pojištěnců), platby za ně tvořily 22 procent příjmů. Výdajů ale spotřebují děti, senioři, nezaměstnaní a další státní pojištěnci většinu.

ČTK, jš