Podle informací předaných Pentagonem byl ministr obrany USA Lloyd Austin přemístěn na jednotku intenzivní péče kvůli naléhavým problémům s močovým měchýřem. Austin delegoval své povinnosti na náměstkyni Kathleen Hicksovou. Ministr byl přijat do vojenské nemocnice.
Pracovníci ochranky dostali od Austina pokyn odvézt ho na vojenskou kliniku poblíž Washingtonu v neděli odpoledne kvůli akutním problémům s močovým měchýřem. Pentagon zprvu prohlásil, že ministr má k dispozici veškeré komunikační prostředky k plnění svých povinností z nemocnice. Později večer pak bylo oznámeno, že náměstkyně Hicksová přebrala jeho povinnosti.
Trump požaduje rezignaci
Před několika týdny se 70letý Austin zotavoval po komplikacích z operace rakoviny prostaty a strávil 14 dní v nemocnici. Někteří Američané a někteří kongresmani byli rozhořčeni, že skutečnost, že byl Austin hospitalizován, byla skryta před médii a dokonce i před prezidentem Bidenem. Někteří významní členové republikánské strany, včetně bývalého prezidenta Donalda Trumpa, vyzvali Austina, aby rezignoval na svou funkci.
Austin je druhým nejvyšším velitelem ozbrojených sil v USA hned po prezidentovi. Jeho role vyžaduje, aby byl k dispozici neustále a schopen reagovat na krizové situace v oblasti národní bezpečnosti.
Austin se veřejně omluvil za incident, a má vypovídat v Kongresu koncem února. Biden vyjádřil důvěru v Austina, i když uznal, že udělal chybu. Pentagon se snaží vyhnout opakování politického rozruchu minulého měsíce tím, že rychle informoval o hospitalizaci a přenesl povinnosti na zástupkyni.
Podle informací ze zdrojů nemocnice není jasné, jak dlouho bude Austin zůstávat v nemocnici. Nicméně lékařská prohlášení naznačují, že prognóza jeho léčby rakoviny je nadějná a neočekává se, že problémy s močovým měchýřem budou mít vliv na plné uzdravení.
Není jisté, zda hospitalizace Austina ovlivní jeho plánovanou cestu do Bruselu na schůzku kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny v úterý.


