Ministr obrany USA Lloyd Austin je hospitalizován na jednotce intenzivní péče, informoval Pentagon

pixabay.com

Podle informací předaných Pentagonem byl ministr obrany USA Lloyd Austin přemístěn na jednotku intenzivní péče kvůli naléhavým problémům s močovým měchýřem. Austin delegoval své povinnosti na náměstkyni Kathleen Hicksovou. Ministr byl přijat do vojenské nemocnice.

Pracovníci ochranky dostali od Austina pokyn odvézt ho na vojenskou kliniku poblíž Washingtonu v neděli odpoledne kvůli akutním problémům s močovým měchýřem. Pentagon zprvu prohlásil, že ministr má k dispozici veškeré komunikační prostředky k plnění svých povinností z nemocnice. Později večer pak bylo oznámeno, že náměstkyně Hicksová přebrala jeho povinnosti.

Trump požaduje rezignaci

Před několika týdny se 70letý Austin zotavoval po komplikacích z operace rakoviny prostaty a strávil 14 dní v nemocnici. Někteří Američané a někteří kongresmani byli rozhořčeni, že skutečnost, že byl Austin hospitalizován, byla skryta před médii a dokonce i před prezidentem Bidenem. Někteří významní členové republikánské strany, včetně bývalého prezidenta Donalda Trumpa, vyzvali Austina, aby rezignoval na svou funkci.

Austin je druhým nejvyšším velitelem ozbrojených sil v USA hned po prezidentovi. Jeho role vyžaduje, aby byl k dispozici neustále a schopen reagovat na krizové situace v oblasti národní bezpečnosti.

Austin se veřejně omluvil za incident, a má vypovídat v Kongresu koncem února. Biden vyjádřil důvěru v Austina, i když uznal, že udělal chybu. Pentagon se snaží vyhnout opakování politického rozruchu minulého měsíce tím, že rychle informoval o hospitalizaci a přenesl povinnosti na zástupkyni.

Podle informací ze zdrojů nemocnice není jasné, jak dlouho bude Austin zůstávat v nemocnici. Nicméně lékařská prohlášení naznačují, že prognóza jeho léčby rakoviny je nadějná a neočekává se, že problémy s močovým měchýřem budou mít vliv na plné uzdravení.

Není jisté, zda hospitalizace Austina ovlivní jeho plánovanou cestu do Bruselu na schůzku kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny v úterý.