Ministři EU proberou možnosti, jak zajistit dostatek léků v krizi

Ilustrační fotografie

Ministři zdravotnictví zemí Evropské unie budou dnes debatovat o tom, jak napříště zabránit nedostatku léků v případě nové pandemie. Zabývat se budou i možnostmi vývoje vakcíny a léků proti koronaviru či budoucí obecnou farmaceutickou kooperací.

Nemocnice v některých unijních zemích se v posledních týdnech potýkaly s nedostatkem léků na covid-19. Podle činitelů EU za to zčásti mohlo zablokování obchodu s Čínou či Indií, odkud evropské země dovážejí značnou část léčiv, zčásti pak omezení vývozu samotnými státy EU, které si tvořily vlastní zásoby. Evropská komise kritizovala kroky některých zemí a zkoumala, zda nejsou v rozporu s pravidly jednotného trhu.

Někteří ministři již na minulých jednáních navrhovali přesunout část strategické výroby do Evropy a zmenšit tak závislost na Číně. Na dnešním jednání by měli probrat další způsoby, jak zajistit dostatek léků v podobných krizích, jako je ta současná.

Zástupci unijních vlád by se mohli vedle vývoje nové vakcíny zabývat i dalšími možnostmi společného nákupu ochranných prostředků. EK minulý týden začala členským státům poskytovat první část roušek a respirátorů zakoupených v rámci nového fondu zdravotnického vybavení. Na společný vývoj vakcíny vybrala komise v rámci dárcovské konference přes sedm miliard eur (více než 200 miliard korun).

ČTK