Moravskoslezské laboratoře mohou otestovat až 3000 vzorků denně

Zdroj: Pixabay

Laboratoře v Moravskoslezském kraji jsou na covid-19 schopny otestovat denně až 3000 vzorků. Ve srovnání s ostatními regiony je na tom kraj velmi dobře. Problémem ale může být zajištění dostatečného přísunu vzorků, řekl mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Aleš Kotrla.

Mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová řekla, že kapacita v kraji je aktuálně dostačující. V případě, že by se změnila epidemiologická situace, je kraj schopen testovací kapacitu ještě navýšit.

„Problémem je zajištění dostatečného přísunu laboratorního materiálu a rovněž počet odebraných vzorků,“ uvedl Kotrla. Maximální kapacita je nyní podle něj přibližně 1500 vzorků denně, přičemž z toho až 1000 vzorků by mělo odebírat nové Covid centrum ve Fakultní nemocnici Ostrava.

„Interval od objednání po provedení odběru je minimálně 24 hodin, může být i více, závisí to na současném objednávkovém systému, kdy je nutno objednat pacienta minimálně 24 hodin předem,“ uvedl Kotrla. Výsledky jsou podle něj nahlášeny většinou od 24 do 48 hodin od odběru.

Fakultní nemocnice donedávna laboratorní vyhodnocování testů vůbec nedělala. Covid centrum se otevíralo 12. srpna a kapacitu vzorků odebíraných v nemocnici navýšilo na čtyřnásobek. Kapacita nemocniční laboratoře se má do konce září zvýšit na 1000 vyhodnocených vzorků.

ČTK