Motolští lékaři poprvé využili pro operaci nezhoubného nádoru ucha 3D mikroskop

Lékařům v motolské nemocnici pomáhá při operacích 3D mikroskop. Zdroj: FN Motol

Lékařům ve Fakultní nemocnici Motol (FN Motol) pomáhá při operacích digitální 3D mikroskop, využili jej pro operaci nezhoubného nádoru ucha. V tiskové zprávě o tom informovala nemocnice. Mikroskop umožňující trojrozměrné zobrazení už v loňském roce vyzkoušeli například ve Fakultní nemocnici Ostrava nebo v kyjovské nemocnici.

Na rozdíl od klasického mikroskopu chirurg v případě využití 3D mikroskopu nesleduje operační pole přes okulár, ale na monitoru v trojrozměrné projekci za použití 3D brýlí. Operační pole navíc může sledovat nejen operatér, ale i jeho spolupracovníci. „Možnost oddělit operační pole od operatéra je žádoucí zejména v současné covidové době, kdy musíme dodržovat nejpřísnější hygienická opatření,“ uvedl Jan Plzák, přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol. S fungováním technologie se budou moci seznámit také medici.

Lékaři v Motole operovali za pomocí speciálního mikroskopu sedmdesátiletou pacientku, která měla nádor o velikosti ořechu postihující část vnitřního zvukovodu a kterou trápily obtíže se sluchem, rovnováhou a pískáním v uších. „Pacientka by se bez operativního zásahu časem dostala do stavu akutního ohrožení života,“ konstatoval přednosta.

Podle lékařů tímto typem nádoru ročně onemocní asi stovka lidí. Přístup k tomuto typu nádoru je podle lékařů obtížný, protože vede přes oblast, kudy prochází životně důležité cévy a nervy. Existuje několik operačních metod, kterými lze tento typ nádoru odstranit. Lékaři v Motole zvolili přístup přes spánkovou kost a část vnitřního ucha.

vlb, ČTK