MZ bude jednat postupně se všemi kraji kvůli příplatku pro sestry

Ministerstvo zdravotnictví chce začít jednat postupně se všemi kraji kvůli letošnímu navýšení příplatků za směny pro sestry. Nemocnice v regionech si stěžují na to, že na vyplácení příplatků nemají dost peněz. Řešení chce resort případně hledat spolu s poskytovateli péče a zdravotními pojišťovnami.

„Některé kraje říkají, že úhrady od zdravotních pojišťoven nejsou dostatečné na pokrytí nárůstu osobních nákladů, takzvaných příplatků za směnnost, příplatků pro sestry. Není to určitě plošný problém, týká se možná některých nemocnic. Budeme jednat separátně s každým krajem a zástupci nemocnic,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví si vypracovalo analýzu, podle které nevyplácí příplatky jen část zařízení, přiblížil výsledky ministr. Už dřív uvedl, že na příplatky by letos z pojištění měla putovat částka 4,6 miliardy korun. Podle rozhodnutí vlády se suma na platy sester a lékařů měla zvýšit proti loňsku o sedm procent. Zvednout se tedy měly i tarify. Ředitelé některých nemocnic si stěžují na to, že po vyplacení příplatků jim na navýšení tarifů už nezbývá.

Nedostatek peněz na platy či odměny resort v minulosti řešil třeba mimořádnou dotací. S tím Vojtěch nepočítá. Řešení by případně chtěl najít při jednáních se zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi.

Ministr chce s kraji jednat také o změnách lékařské pohotovostní služby. Podle plánu by se měla stát součástí urgentních příjmů. „Debata bude o tom, kdo má tuto službu financovat. Nyní jsou to kraje a my si myslíme, že by to tak mělo zůstat i do budoucna,“ dodal ministr.

ČTK