MZ dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranných pomůcek za 6 miliard

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, reprofoto ČT24

Ministerstvo zdravotnictví dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranného materiálu za šest miliard korun. Doručeno bylo 19,5 milionu kusů, distribuováno už je zhruba 11,1 milionu. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jeho úřad zásobuje hlavně přímo řízené nemocnice, krajské hygienické stanice a laboratoře, které testují vzorky na nový typ koronaviru.

Fakultní a velké nemocnice, které ministerstvo spravuje, dostaly 4,8 milionu kusů různého ochranného materiálu typu roušek, respirátorů či rukavic. „Zároveň jsme již distribuovali i na základě žádosti ochranné prostředky příslušným profesním komorám, sdružením lékařů a lékárníků, celkově 617 000 kusů, a rovněž i určitou část do sociálních služeb, 300 000 kusů,“ poznamenal Vojtěch.

Resort je kritizován za problémy se zajištěním ochranných prostředků. Ještě na konci března uváděly nemocnice, že mají zásoby ochranných prostředků jen na několik dní. Na nedostatek pomůcek upozorňovala také Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

V Česku bylo k dnešnímu ránu 4591 lidí nakažených koronavirem. Celkem zdravotníci v Česku provedli 85 014 testů. Počet úmrtí nakažených koronavirem stoupl oproti údajům z nedělního podvečera o pět na 72 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

ČTK, jš