Na Filipínách se po 19 letech od vymizení objevila obrna

Filipínské úřady dnes oznámily nové propuknutí obrny, vysoce nakažlivé nemoci, jež byla ve většině zemí světa vymýcena. Světová zdravotnická organizace (WHO) Filipíny zařadila mezi země bez obrny před 19 lety, informovala agentura AP.

Úřady nemoc potvrdily u tříleté dívky z provincie Lanao del Sur na jihu země, přítomnost viru zjistily také v odpadních vodách v hlavním městě Manile a ve vodě v provincii Davao.

Nad návratem obrny do tohoto ostrovního státu vyjádřily znepokojení WHO a Dětský fond OSN (UNICEF), organizace zároveň přislíbily pomoc s podáváním vakcín dětem, které nemoc nejvíc ohrožuje. „Dokud zůstane infikované byť jediné dítě, hrozí, že se obrnou nakazí další děti v zemi i za jejími hranicemi,“ uvedla zástupkyně UNICEF pro Filipíny.

Poslední případ obrny se na Filipínách objevil v roce 1993. Proti virovému onemocnění, které může vést k ochrnutí a dalším celoživotním komplikacím, neexistuje žádná léčba, člověk je ovšem jediným přenašečem viru. Nemoc tak lze zcela vymýtit důkladným proočkováním populace.

Kromě nového případu na Filipínách byla obrna vymýcena prakticky po celém světě s výjimkou Afghánistánu a Pákistánu. Například na africkém kontinentu se podle srpnového prohlášení WHO nemoc neobjevila tři roky.

ČTK