Na Hradě byli oceněni lidé za pomoc a záchranu života

Foto: www.zachranarskykriz.cz

Na Pražském hradě dnes získali ocenění profesionálové i laici, kteří často za dramatických okolností pomohli k záchraně lidských životů. Z rukou prezidenta Miloše Zemana převzali Zlatý záchranářský kříž i trenérka veslařů Martina Součková a bývalý námořník Radovan Stránský. Před rokem z rozbouřené Vltavy vytáhli dva tonoucí hledače takzvaných kešek, které do řeky spláchla vlna z přívalového deště.

Cenu dostali i policista, který včas vystopoval popelářský vůz s živým nákladem, či chlapec za záchranu spolužačky z ledové vody. Posmrtně byl oceněn dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter.

Smyslem projektu Zlatý záchranářský kříž je vyzdvihnout výjimečné či profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků či policistů, ale i laiků.

Zeman vyznamenaným řekl s odkazem na románovou dvojici Jekyll a Hyde, že každého člověka, když se setká s kritickou situací, jeho jedna část vyzývá, aby utekl, zároveň ho ale úcta nutí, aby pomohl. „Děkuji vám, že všichni ocenění vyslyšeli tichý vnitřní hlas své sebeúcty,“ řekl prezident.

Protože Součková i Stránský měli zkušenosti se zrádností silné vody, neváhali v centru Prahy před rokem s pomocí dvojici, kterou do rozbouřené Vltavy vyvrhl ze zaplaveného smíchovského podzemí proud Motolského potoka. Stránský pro ně skočil do Vltavy a veslařka z břehu vyrazila na pomoc s katamaránem. To vše při silném větru a nízké viditelnosti. Dva keškaře zachránili, další dva ze čtveřice, kteří podcenili počasí, takové štěstí neměli. Tělo sedmadvacetileté ženy bylo nalezeno ten den večer, osmadvacetiletého muže až téměř o týden později u Slovanského ostrova.

Patnáctiletý Tomáš Maša pomohl z ledové vody jedenáctileté spolužačce potom, co se pod ní prolomil led na rybníce v Rájci Jestřebí, když zkoušela jeho tloušťku. Když viděl, že se dívka nemůže dostat z vody a nestačí pomoc její kamarádky, doplazil se na okraj prolomeného ledu a dívce pomohl z ledové vody a dostat se na břeh.

Policista Tomáš Kocmánek získal ocenění za pomoc muži, kterého unesl silný proud rozvodněné Ostravice, když pomáhal z vody známému. Zatímco ten se zachytil plovoucího dřeva, druhého muže vzal proud. Kocmánek jeho tělo v kalné vodě zachytil a vytáhl na břeh. Přes okamžitou pomoc ale muž po převozu do nemocnice zemřel.

Masáží srdce zachránil život cyklistovi, kterého postihla srdeční příhoda, policista Ladislav Kubák, když se vracel z výletu na kole i on. Ve Velkých Svatoňovicích resuscitoval postiženého do příjezdu záchranářů sedm minut.

Za zásah při nehodě, kdy se automobil vjel do koryta řeky a obrácený na střechu se dostal pod vodu a bahna, získali kříž hasiči, policisté a zdravotníci z Domažlic a Kdyně. Nehodu nepřežili tři muži, zachránit se podařilo jednu ženu.

Zkušenosti a profesionalitu prokázali hasiči z Karviné při záchraně bagristů, jejichž bagry byly zavaleny při těžbě černouhelných kalů. Během zásahu hrozilo riziko sesuvu, záchranáři tak byli po celou dobu v ohrožení života.

„Nejkurióznějším záchranářským činem“ se stala záchrana muže, který usnul v kontejneru na papír v Kroměříži a o pomoc si zavolal ze vnitřku vozu, kde už je papír lisován. Policista Miroslav Slavík zvládl po telefonu rychle nalézt svážecí firmu i zajistit vypnutí lisu. Zachráněný tak vyvázl jen s poraněním kyčle.

Za výjimečný přínos pro záchranářství byl oceněn In memoriam dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Richter. Zemřel ve věku 67 let loni v srpnu.

Soutěž Zlatý záchranářský kříž vyhlašuje od roku 1999 časopis Rescue report. Letos hodnotitelé posuzovali 73 nominací. Od roku 2008 předává ocenění prezident.

ČTK