Na jižní Moravě je 40 pct pediatrů starších 60 let

Doktor, Zdroj: Pixabay

V Jihomoravském kraji je 40 procent lékařů pro děti a dorost a třetina praktických lékařů starších 60 let. Novinářům to v Brně na konferenci Zdraví a zdravotnictví Jihomoravského kraje v číslech řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek. Pokud tito lékaři během pěti let odejdou, může péče podle Duška zkolabovat. Ústav pro kraj vypracoval analýzu zdravotnictví. Kraj výstupy zařadil do nové koncepce zdravotnictví, kterou chce schválit do konce roku. S obdobnými problémy se potýkají i další kraje v ČR.

Dušek na konferenci uvedl, že jihomoravské a brněnské zdravotnictví je na velmi vysoké úrovni, přesto se dá najít spousta problémů. „Jihomoravské a brněnské zdravotnictví je suprově vybavené. Na žádném z míst, kde jsem pracoval, není zdravotnictví tak vybavené a s takovou koncentrací přístrojů. Je tam mnoho dobrého, ale také spousta negativ,“ uvedl Dušek, který působil v USA nebo Švýcarsku.

Podle něj populace v kraji stárne. Z 1,2 milionu obyvatel tvoří pětinu důchodci, v roce 2050 budou tvořit skoro třetinu. Za nejhorší označil tento vývoj u praktických lékařů a pediatrů. „Třetina praktických lékařů je ve věku 60 a více let stejně jako 40 procent lékařů dětí a dorostu. Takže až oni odejdou, péče může zkolabovat,“ řekl Dušek. V analýze, kterou vytvořil ústav pro Jihomoravský kraj, uvedl například to, že se v kraji prodloužila délka života, posunul se průměrný věk matky při narození dítěte, že má kraj výkonnou záchrannou službu nebo že je region druhý hned za Prahou v počtu akutních lůžek na 1000 obyvatel. Na druhé straně má jižní Morava nejméně lůžek následné péče na 1000 obyvatel.

Podle Duška data slouží k tomu, aby s nimi někdo pracoval. „Informace jsou natolik zásadní, že jsme je použili nejen do koncepce zdravotnictví, kterou jsme vytvářeli, ale také to bude mít odraz ve strategickém plánu kraje,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO). Podle něj je velkým problémem nejen jihomoravského zdravotnictví personální oblast. Kraj se snaží problém řešit například stipendiem pro studenty zdravotních oborů.

ČTK