Na jižní Moravě zemřeli za týden další tři lidé na chřipku

Ani dospělý a jinak zdravý člověk by neměl chřipku přecházet.

V Jihomoravském kraji za poslední týden zemřeli další tři lidé na chřipku, chřipková epidemie ale ustupuje. ČTK to dnes řekla vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek. Mezi 1,2 milionu obyvatel je zhruba 19.000 lidí s akutními respiračními nemocemi a chřipkou, minulý týden jich bylo zhruba o 1000 víc. Epidemie trvá asi měsíc, od jejího začátku zemřelo 11 lidí.

Hygienici berou údaje od praktických lékařů. Oproti minulému týdnu má epidemie ani ne pětiprocentní pokles počtu nemocných. Na 100.000 obyvatel připadá 1593 nemocných, minulý týden to bylo 1664. „Pokles evidujeme ve všech věkových kategoriích a ve všech regionech Jihomoravského kraje,“ uvedla Ciupek.

Vyšší nemocnost než krajský průměr mají na Hodonínsku a Znojemsku, ale i tam nemocnost klesá. Snížil se i podíl případů chřipky mezi všemi nemocnými, kteří mají jinak akutní respirační nemoci jako nachlazení, kašel nebo rýmu. „V tomto týdnu bylo sedm závažných případů chřipky a tři úmrtí. Od počátku epidemie je to tedy 33 velmi závažných případů a 11 úmrtí. Jednoznačně převažuje chřipka typu A,“ dodala Ciupek.

Podle ní je zřejmé, že epidemie ustupuje. „Nadále však velmi důrazně doporučujeme onemocnění nepodceňovat a věnovat náležitou pozornost léčbě,“ zdůraznila hygienička.

ČTK