Na konci dubna bude v ČR 10 tisíc případů covid-19. Podle ministra je nákaza pod kontrolou

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, Foto: @adamvojtechano

Ke konci dubna bude podle modelu připraveného Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) kumulativně asi 10 000 pozitivně diagnostikovaných případů covid-19. Dál se počítá s tím, že seniorů mezi nimi bude asi 25 procent. Česko má i nadále pandemii koronaviru pod kontrolou, podařilo se zabránit nekontrolovanému šíření nemoci, zdravotnický systém zvládá péči o nakažené včetně těžkých případů, řekl dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). 

„Máme pandemii pod kontrolou, zabránili jsme nekontrolovanému šíření, to platí stále. Situace je v tomto směru pozitivní,“ prohlásil Vojtěch. Za klíčové kritérium pro zvládání pandemie považuje, že nemocnice zvládají péči o pacienty s onemocněním covid-19 a počet hospitalizovaných zůstává konstantní. Nemocnice tak mohou obnovit péči o další nemocné, vykonávat odkládané operace i běžnou ambulatní péči.

„Nenechme se ale ukolébat,“ uvedl Vojtěch s tím, že o uplynulých Velikonocích se testovalo výrazně méně než v jiné dny.

Do statistického modelu šíření nákazy se promítá počet neodhalených případů v populaci. Současné předpoklady počítají asi s deseti procenty, přesnější údaje ukáže studie reprezentativního vzorku populace, jejíž výsledek bude známý podle Duška asi za dva týdny. „Vedou se spekulace, jestli jsou bezpříznakoví stejně infekční jako ti, u kterých se příznaky projeví. Možná by to tak být nemuselo a nemoc šíří méně,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Druhou zásadní proměnnou jednotkou je reprodukční číslo, které uvádí průměrný počet lidí, které jeden nemocný nakazí. „Aktuálně směřujeme k reprodukčnímu číslu, které je rovno jedné,“ uvedl Dušek. Podle něj by číslo mohlo být i nižší než jedna, což by předznamenávalo už ústup epidemie, ale data z Velikonoc nebyla kvůli nižšímu počtu testů zohledněna.

Podle náměstka ministra Prymuly zatím není jasné, jak silná vzniká po prodělání nemoci imunita. Zřejmě mladší a zdravější lidé s lehčím průběhem nemoci získávají jen slabou protilátkovou imunitu.

ÚZIS odhady vývoje epidemie postupně zpřesňuje. Týden před koncem března předvídal, že v polovině dubna bude v ČR asi 8000 případů. Odhad z 1. dubna hovořil o 5600, což se potvrdilo. Před týdnem byl optimistický scénář 6300 případů. K dnešnímu ránu bylo laboratorně potvrzeno 6141 nových případů.

Na konci měsíce dubna mělo být podle prvních březnových odhadů celkově nakažených asi 14.200, před týdnem statistici prezentovali odhad asi 10.600. Minulý týden statistici uvedli, že nemocnice mají kapacitu pro zvládnutí i 45.000 nakažených, z nichž asi 13 procent bude potřebovat intenzivní péči.

ČTK, jš