Na Kutnohorsko se vracejí roušky, v Česku je přes 13 tisíc případů

FOTO: pixabay

Kvůli ohnisku koronaviru v obci Církvice musí lidé na Kutnohorsku od půlnoci znovu nosit ve veřejných vnitřních prostorech roušky. V okrese jsou rovněž omezeny hromadné akce a zakázány návštěvy ve všech zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory. Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v celé republice od začátku epidemie dnes překročil hranici 13 000. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že lidem na konci nařízené karantény a pacientům bez příznaků po dvoutýdenní izolaci se už nebudou dělat testy PCR, tedy výtěr z nosohltanu, budou považováni za neinfekční. Podle zjištění totiž vir u většiny lidí přežívá osm až deset dnů.

Mimořádné opatření na Kutnohorsku vydali středočeští hygienici kvůli šíření nákazy, která se objevila v církvické pobočce firmy HR Partner CZE. Původně bylo nakažených 13, nyní je 39 potvrzených případů. Za dnešek jich přibylo šest.

Počet účastníků venkovních akcí nesmí v celém okrese přesáhnout 300 a ve vnitřních prostorech 200. V restauracích musejí lidé dodržovat odstup alespoň dva metry. U stolu mohou sedět maximálně čtyři lidé s výjimkou členů domácnosti nebo blízkých osob. Používat by se měla dezinfekce. Na koupalištích může být ve stejný čas maximálně 500 lidí, na jednoho člověka by mělo připadat alespoň deset metrů čtverečních.

Další ohnisko se na konci minulého týdne objevilo ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku, v pátek tam přibylo devět nových případů. Nakaženy jsou i tři zdravotní sestry jihlavských sociálních služeb, testovat se budou desítky jejich klientů. Kvůli kontaktu s nakaženým člověkem ve Větrném Jeníkově musel na testy také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), i druhý test měl negativní. Končí tím jeho karanténa doma v Ostravě a v pondělí už se může v Praze zúčastnit jednání vlády. První test s negativním výsledkem absolvoval v pondělí.

Počet nových případů nemoci covid-19 v České republice se uplynulé tři dny držel nad stovkou, během dneška přibylo zatím 82 nakažených. Celkem je jich v zemi 13.001. Vyléčilo se 8208 z nich, 352 lidí s covidem-19 zemřelo. Aktuálně je tak 4441 nakažených. Ve většině okresů se nové případy neobjevují, u většiny lidí je průběh nemoci mírný. V nemocnici je s koronavirem momentálně 148 pacientů, v těžkém stavu je 17 z nich.

Na Karvinsku, které je nyní nemocí nejvíce zasaženo, za uplynulý týden zaznamenali zhruba 121 nových případů na 100.000 obyvatel. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými. OKD kvůli vysokému počtu nemocných přerušila těžbu na všech svých dolech. Tento týden se objevilo další ohnisko ve společnosti DEVA ve Frýdku-Místku, která vyrábí ochranné a zásahové oděvy a v březnu šila roušky z nanotextilie i přímo pro město Frýdek-Místek. Podle grafů chytré karantény bylo minulý pátek hospitalizováno v Moravskoslezském kraji 33 lidí, k dnešku jejich počet vzrostl na 52.

Hygienici dnes nařídili vedení OKD opakované testování zaměstnanců. PCR testy se budou dělat u pracovníků dolů ČSM Sever a ČSM Jih a dolu ČSA. Testování je v plánu od 19. do 22. července. Jednou za dva týdny se budou muset zahraniční pracovníci z firem na Karvinsku a Frýdecko-Místecku prokázat zaměstnavateli negativním testem.

Experti, novináři i někteří politici upozorňují na rozdíly v počtech nakažených, uzdravených a zemřelých, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví a hygienici. Odlišná statistika je způsobena hlavně časovým posunem u hlášených údajů, roli hraje i zpětné ověřování dat, zpřesnění doby příznaků a testů či uvedené bydliště, sdělil ČTK mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Jiří Tráva. Mezi konečnými údaji centrální databáze a krajských hygienických stanic podle něj ale zásadní rozpor není.

ČTK, jš