Na nákup respirátorů a roušek vláda vyčlenila půl miliardy

Vláda uvolnila z rozpočtové rezervy 500 milionů korun pro ministerstvo zdravotnictví na nákup ochranných pomůcek proti koronaviru. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má podle něj připravit krizovou distribuci respirátorů a roušek, podrobná opatření projedná vláda v pondělí. Podle Vojtěcha bude dnes dodáno do nemocnic 60.000 respirátorů, v příštím týdnu dalších 290.000.

„Je nutné definovat, kdo potřebuje respirátory. Je potřeba zavést krizovou distribuci. Jsou nakoupeny i roušky. V pondělí o tom budeme podrobně jednat,“ řekl Babiš. Podle něj by ochranné pomůcky v první řadě měly dostat záchranná služba a krajské nemocnice s infekčním oddělením.

Ministerstvo zdravotnictví podle Vojtěcha vykupuje veškerý dostupný zdravotnický materiál pro řešení situace kolem koronaviru. Respirátory, které jsou objednané nebo již dodané, poslouží primárně pro zdravotníky. „Podařilo se nám objednat závazně pět milionů roušek, do České republiky mají dojít v pondělí. Budeme je obratem expedovat zejména do sociálních služeb,“ řekl. Podle něj by to mělo zabránit zavlečení nákazy do těchto služeb místním personálem poté, co už byly zakázány návštěvy.

ČTK, ph