Na Novém Zélandu stávkují zdravotní sestry. Chtějí vyšší platy

Zdravotní sestra, ilustrační obrázek. Foto: Pixabay

Na Novém Zélandu začala stávka zhruba několika desítek tisíc zdravotních sester a dalšího nelékařského personálu. Stávku si zdravotníci odsouhlasili poté, co odmítli vládní návrh na zvýšení platů, uvedla agentura Reuters. Odbory také žádají navýšení počtu personálu ve zdravotnictví.

Protest svolaly odbory zdravotních sester NZN, protože se s vládou nedohodly na navýšení platů. Členové odborů, kterých je zhruba 30 tisíc, v referendu odmítli vládní návrh na navýšení platů o 1,4 procenta. Podle kabinetu odbory žádají zvýšení o 17 procent, což si ale novozélandská vládní pokladna nemůže dovolit.

Podle odborů současná úroveň platů není dostatečně přitažlivá. Ve zdravotnictví proto nepracuje dostatek lidí. Situaci podle nich ještě zhoršila epidemie covidu-19.

Očekává se, že od osmihodinové stávky se zapojí několik desítek tisíc sester a dalších zdravotníků. Podle místního tisku do ulic novozélandských měst vyšly tisíce lidí. „(Během pandemie) zdravotní sestry nasazovaly životy své a svých blízkých, a takto se nám odvděčili,“ řekla jedna z protestujících.

Protest přichází v době, kdy labouristická premiérka Jacinda Ardernová čelí kritikám, že nepostupuje dostatečně rázně proti rostoucími sociální nerovnostmi. Novozélandská ekonomika se při tom zotavuje z následků epidemie koronaviru rychleji, než se očekávalo, uvedla agentura Reuters.

ČTK, vlb