Na projekty nemocnic půjde 5,4 miliardy korun z dotací EU

Evropská unie. Zdroj: Pixabay

Celá druhá splátka dotací EU k reakci na pandemii, takzvaných REACT-EU, půjde na projekty nemocnic. O schválení záměru vládou informovalo ministerstvo pro místní rozvoj. Jedná se o 208,7 milionu eur (zhruba 5,4 miliardy korun). V první splátce peněz, které si Česko spolu s EU půjčuje na obnovu po pandemii, obdrželo 834,8 milionu eur (21,7 miliard korun).

„S ohledem na pandemickou situaci v ČR byly prostředky z první tranše REACT-EU v IROP 2014–2020 využity na zdravotnictví, integrovaný záchranný systém a sociální infrastrukturu se zvýšenou energetickou účinností,“ popsala v tiskové zprávě ministryně Klára Dostálová (za ANO).

Podle prvotního návrhu mělo jít 18,4 miliardy do zdravotnictví, 4,8 miliardy na integrovaný záchranný systém, a to na vybavení, vzdělávání, výcvik či informační technologie pro policisty, hasiče a záchranáře. Na sociální služby a „sociální infrastrukturu“ mělo být využito 2,4 miliardy korun. Všech šest výzev bylo vyhlášeno v dubnu a květnu, pro zdravotnictví z nich byly tři.

O peníze vyhrazené na zdravotnictví se ale hlásilo více projektů, než bylo možné pokrýt. Druhá splátka asi 5,4 miliardy tak bude celá využita na dofinancování projektů v 98. výzvě IROP „Rozvoj, modernizace a posílení odolnosti páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče s ohledem na potenciální hrozby“. Zdravotnická zařízení je musí vyčerpat do roku 2023.

V 98. výzvě, ve které podle kritiků rozhodovala při podávání žádosti rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší, bylo předloženo 125 projektů nemocnic s požadovanou dotací z EU 20,71 miliardy korun, což výrazně převýšilo částku dostupnou pro zdravotnictví.

V případě, že druhou tranši Česko využije výlučně na oblast zdravotnictví, bude podíl prostředků přispívajících na cíle v oblasti klimatu nižší než očekávaných 18,73 procenta, konkrétně podíl dosáhne přibližně 15 procent. Ministerstvo pro místní rozvoj v komentáři k předloženému materiálu uvedlo, že EK očekávala, že na klimatické projekty bude 25 procent. „Nicméně tento limit není explicitně obsažen v nařízení a lze jej vnímat spíš jako silný apel ze strany EK,“ stojí v materiálu.

Z dostupných dat přitom podle úřadu vyplývá, že Česko se řadí mezi státy, které mají největší podíl klimatického příspěvku z daných prostředků. Všechny dotace z fondu REACT-EU, tedy obě tranše, musí být vyčerpány nejpozději do konce roku 2023.

ČTK, vlb