Na ruská letiště se mají do tranzitních zón vrátit kuřárny

Kouření. Zdroj: Pixabay

Na ruská letiště se vrátí kuřárny, ale budou se nalézat pouze v tranzitních zónách a tak, aby na kuřáky nebylo vidět z jiných prostor. Napsal to hospodářský list Vedomosti s tím, že ruští poslanci ve třetím a posledním čtení schválili příslušný návrh zákona.

Následný souhlas senátorů a prezidentův podpis bývá v Rusku pokládán už jen za formalitu. Kuřárny by měly sloužit odbaveným cestujícím, zaměstnancům aerolinek a lidem, kteří na letištích pracují.

V Rusku platí od léta 2013 postupně přitvrzovaný protikuřácký zákon, kvůli kterému zmizely z letišť dříve běžné vyhrazené prostory pro kuřáky. Zákaz kouření platí i do 15 metrů od vchodů do letištních budov.

V debatě o předloze umožňující navrácení kuřáren na letiště padala silná slova. „Je to zákon o čistém vzduchu,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu vládní strany Jednotné Rusko Sergej Něverov, podle kterého na letištích budou povoleny speciální kuřárny vybavené tak silnou ventilací, že nekuřáky ochrání před tabákovým kouřem. „Navrhují nám, abychom vyšli vstříc tabákové mafii,“ oponoval předák nacionalistů Vladimir Žirinovskij. Tomu Něverov připomněl, že sám býval zaníceným kuřákem, než se nikotinu zřekl.

Autoři návrhu tvrdí, že samotný zákaz kouření na letištích je málo efektivní. Podle tři roky starého průzkumu státní společnosti VCIOM třetina cestujících zákaz nerespektuje. A v témže roce jedno z moskevských letišť, Šeremeťjevo, řešilo 27 stížností od cestujících na pokuřování na toaletách i na jiných místech.