Na Urale působil jako lékař někdejší vrah-upír

Nemocnice Čeljabinsk

Za skandál označují ruská média odhalení z milionového města Čeljabinsk na Uralu. Působil zde jako lékař muž, který jako středoškolák rituálně zavraždil svého spolužáka, vyřízl mu srdce, rozčtvrtil tělo a vypil jeho krev. V městské nemocnici se zaměstnal na padělaný diplom jako psychoterapeut a radil lidem, jak vést zdravý způsob života.

Šestatřicetiletého Borise Kondrašina zadrželi vyšetřovatelé, soud na něj uvalil dvouměsíční vazbu, napsal internetový list Gazeta.ru.

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda falešný terapeut poškodil pacienty, kteří se u něj léčili, mimo jiné ze schizofrenie. Stíhán je za padělání dokumentů a také za držení velkého množství drog, které našli policisté při domovní prohlídce jeho bytu.

Kondrašin, který je sám synem psychiatra, v roce 1998 zavraždil svého šestnáctiletého spolužáka, kterého zlákal na návštěvu příslibem vyzkoušení psychotropních látek. Vpíchl mu však smrtelnou dávku sedativa a pak rozčtvrtil tělo. Vyříznuté srdce a oči dal do lahve s roztokem formaldehydu. Krev zavražděného vypil ze stříbrného kalíšku. „Kondrašin se považoval za upíra,“ napsal server Znak.

Vraha dopadli zanedlouho: kusy těl poházel po dvoře, kde na ně ráno při vycházce se psem narazil Kondrašinův otec. Krvavé stopy vedly do bytu. Při výslechu mladík tvrdil, že spolužáka rituálně obětoval temným silám a démonům, kteří si žádali krev, napsal tehdy list Čeljabinskaja nedelja.

Soud v roce 2000 uznal mladíka za nepříčetného a poslal ho na nucenou léčbu. Po deseti letech byl nicméně propuštěn. Kondrašinův otec mezitím zemřel ještě během vyšetřování ve vazbě, kam se dostal kvůli podezření, že se na vraždě podílel.

Syn zřejmě chtěl kráčet v otcových stopách, protože po propuštění z nemocnice si koupil lékařský diplom a zaměstnal se v nemocnici, kde jej ale poznali spolužáci.

„Musela jsem před lékařskou komisi a tam jsem ho zahlédla,“ vylíčila nejmenovaná obyvatelka Čeljabinsku. „Když zavraždil spolužáka, našli u něj seznam s deseti jmény. Mé bylo druhé v pořadí. Když mě uviděl, hystericky se rozesmál, a já jsem málem omdlela,“ dodala.

Ve stejně nemocnici na Kondrašina narazil ještě jeden svědek někdejších událostí. „Zašel jsem za primářem, ale ten nereagoval. Prohlásil, že to jsou pohádky, že mu dotyčný ukázal vysokoškolský diplom, že jej prověřovali kádrováci. Boris se brzy zaměstnal v jiné nemocnici. Tam ho také odhalili a udali ho úřadům,“ vylíčil. Existuje ale i jiná verze. Někdejšího vraha poznal jeho kolega, skutečný psychiatr, který se obrátil na policii, aby podezření prověřila.