Na víc testů na covid potřebují nemocnice miliony navíc

Foto: reprofoto ČT

K navýšení kapacit testování na covid-19 budou nemocnice v nově vznikající páteřní síti laboratoří potřebovat miliony korun na dovybavení přístroji. Další peníze by měly jít na platy zaměstnanců v laboratořích a materiál. Například ve Fakultní nemocnici Motol by nárůst testů na koronavirus ze současných 300 na 1000 za den zřejmě vedl k zastavení vyšetřování ostatních vzorků. Na současnou poptávku podle nich dosavadní kapacity testování stačí.

Páteřní síť laboratoří by měla mít podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) kapacitu zhruba 15 000 testů na covid-19 denně. V průměru by měla každá velká nemocnice koncem září zvládnout za den kolem 1000 testů. Nyní se jich dělá po celé zemi asi 4300 denně. Propočty nákladů na navýšení kapacity měli ředitelé nemocnic předat ministerstvu do dneška.

„Podklady z nemocnic dorazily ve stanoveném termínu. V tuto chvíli uvedené informace vyhodnocujeme,“ řekla Klára Doláková z tiskového oddělení ministerstva. Vojtěch už dříve uvedl, že počítá s miliony až nižšími desítkami milionů korun.

„V podkladech, které jsme poskytli ministerstvu zdravotnictví, jsou vyčíslené zvýšené náklady ve výši cca 3,5 milionu Kč. Zahrnují pouze částku za přístrojové vybavení bez výdajů na případné platy zaměstnanců laboratoří a spotřebovaný materiál,“ sdělila Lída Šimáčková z Fakultní nemocnice Motol. Peníze by podle ní nemocnice měla obdržet formou dotace.

Maximální kapacita laboratoří v Motole je teď 300 vzorků za den, testují se tam především pacienti nemocnice. Při zapojení více přístrojů a zdvojnásobení současného počtu zaměstnanců v laboratořích by se mohla kapacita navýšit na 500 testů, aniž by to mělo negativní dopad na běžná vyšetření, řekla Šimáčková. Pokud by se počet testů zvýšil na 1000 za den, muselo by se podle ní zastavit vyšetřování ostatních nemocničních vzorků.

Pražská vinohradská fakultní nemocnice je podle svého šéfa Petra Arenbergera schopná krátkodobě zvýšit kapacitu na 1000 vzorků denně už nyní. K dlouhodobějšímu udržení této hodnoty ale podle něj potřebuje dovybavit. „Záleží na požadavcích na množství vzorků vyšetřených za den – náklady se pohybují od nuly do cca jeden milionu Kč,“ uvedl. Částku v řádech milionů korun na přístroje či na platy k zajištění testování očekávají podle svých mluvčích také Thomayerova nemocnice v pražské Krči a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Ostravská fakultní nemocnice, která začala testovat až tento týden, bude na dosažení kapacity 1000 vzorků za den potřebovat dalších 12 zaměstnanců různých specializací a nové laboratorní vybavení v hodnotě do deseti milionů korun, uvedla mluvčí nemocnice Iva Piskalová.

Pražská Nemocnice Na Homolce může podle mluvčí Jitky Mravinacové bez dovybavení a zvýšení personálních nákladů otestovat na covid-19 asi 200 vzorků za den. Momentálně se tam dělá do stovky testů denně pro potřeby nemocnice. Fakultní nemocnice Brno denně testuje na koronavirus zhruba 130 lidí za den.

„Pokud by byla poptávka, jsme schopní to navýšit až na 500, což by si vyžádalo navýšení personálních nákladů i přístrojové techniky. Zatím ale ta poptávka není,“ řekl mluvčí Pavel Žára.

„Pro IKEM zůstávají prozatím stejná pravidla z počátku letošního roku,“ sdělila mluvčí nemocnice Markéta Šenkýřová. Zařízení tak bude nadále testovat pouze vlastní pacienty a své zaměstnance. Důvodem je podle Šenkýřové hlavně specifičnost IKEM, který se specializuje na transplantace, a má tedy vysoce senzitivní pacienty. Do systému páteřní sítě testování na covid-19 se nezapojí ani Nemocnice Na Františku, doplnila její mluvčí Lucie Krausová.

ČTK, JŠ