Na Vysočině dochází lůžka pro pacienty s covid-19, nemocnice omezují ostatní zdravotní péči

Ilustrační fotografie, FOTO: Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně

Na Vysočině je obsazená většina lůžek určených pro pacienty s covidem-19. Další je možné v nemocnicích vyčlenit na úkor ostatní péče. Plánované zákroky už omezila nemocnice v Jihlavě a Novém Městě na Moravě, postupně se přidávají i další tři krajské nemocnice. Potýkají se i s vyšším počtem nemocného personálu, nejvíc v Jihlavě. Po jednání krajského krizového štábu to řekl náměstek pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).

„Co se týče obsazenosti standardních lůžek, už jsme v tuto chvíli na 93 procentech, proto nemocnice postupně utlumují plánovanou operativu,“ řekl Novotný. Standardních lůžek pro pacienty s covidem je podle něho nyní v krajských nemocnicích 114, hospitalizovaných je na nich 106 pacientů. Lůžek s umělou plicní ventilací či ventilátorem je obsazených deset z 21.

Na Vysočině má covid-19 potvrzený 114 zaměstnanců nemocnic, jen v Nemocnici Jihlava už jich je přes 60. Veřejnost by podle Novotného měla být ke zdravotníkům ohleduplná, používat roušky a nezatajovat informace o možném kontaktu s nakaženým, když jdou do nemocnic. „Ne vždy je to (nákaza) samozřejmě od pacienta. Zatím ještě stále je Kraj Vysočina mezi těmi kraji, které mají nakažený personál spíš zvenčí než od pacientů, ale už to taky začíná narůstat,“ řekl Novotný.

Nemocnice Jihlava přešla v pondělí do omezeného provozu, při kterém se soustřední hlavně na akutní péči. „Dá se říct, že plánovanou operativu postupně utlumují všechny krajské nemocnice. Neudělali jsme to, co na jaře, že jsme je naráz zavřeli,“ řekl Novotný. Důvodem je podle něho i obava z poklesu výkonnosti nemocnic, na které je závislé jejich financování.

Odběry vzorků na koronavirus dál provádí pět krajských nemocnic. Kapacitu laboratoří se podle Novotného podařilo zvýšit z původních asi 750 na 1200 až 1300 testů denně.

Z koronavirové nákazy se nyní na Vysočině léčí 1592 lidí. Za poslední týden přibylo podle Novotného 781 nakažených a čtyři lidé pozitivně testování na covid-19 zemřeli.

Od začátku pandemie se podle informací na webu krajských hygieniků v kraji nakazilo 3385 lidí a 29 z nich zemřelo.

ČTK/JŠ