Na výstavišti v Brně končí záložní nemocnice, očkovací centrum funguje dál

foto: BVV

Na výstavišti v Brně končí záložní nemocnice, která s více než 300 lůžky vznikla loni v listopadu kvůli šíření pandemie koronaviru. Lůžka ale nakonec pro pacienty s koronavirem využita nebyla, zřizovatelé dají postele odvézt. V místě zůstane očkovací centrum, které tam funguje od začátku roku.

Informaci zveřejnila primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) a ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.

Na zrušení záložní nemocnice se shodly město a Fakultní nemocnice Brno, která měla záložní nemocnici na starosti a také provozuje očkovací centrum. „Jsem ráda, že nebyla záložní nemocnice využita k tomu, k čemu byla zřízena. Vše se zvládlo v rámci nemocnic. Vnímám to jako určitou tečku za záložní nemocnici. A pokud by přišla na podzim další vlna, doufám, že nebude potřeba otevřít otázku jejího opětovného zřízení,“ řekla Vaňková.

Stejně situaci vidí i Štěrba. „Jsme rádi, že jsme ji nemuseli využít, protože to bylo skutečně na hraně,“ podotkl. Nejvíce nakažených bylo ve zdravotnických zařízeních v kraji loni v listopadu, a to téměř 1200. Nyní je jich podle posledních informací stovka.

Cena zřízení: dva miliony

Záložní nemocnice vznikla kvůli přetlaku pacientů s koronavirem v nemocnicích. Město na zřízení dalo kolem dvou milionů korun. Na úhradě nákladů za provoz se pak podílelo město, kraj i Fakultní nemocnice Brno. Od ledna je v místě očkovací centrum, které na výstavišti zůstává. Kraj chce mít do konce prázdnin očkovaných 770.000 lidí z celkového počtu 1,2 milionu obyvatel.

ČTK, vlb