Aktuální informace ze zdravotnictví a sociální péče

Na západonilskou horečku v Řecku zemřelo letos již deset lidí

Close-up of a mosquito on human skin
Zdroj: Freepik

Na západonilskou horečku v Řecku zemřelo letos již deset lidí. Informovaly o tom zdravotnické úřady, které dnes citují řecká média. Poprvé po třech letech se výskyt nemoci potvrdil v Attice, regionu v okolí Atén. V loňském roce bylo Řecko druhou nejvíc postiženou zemí v EU.

Na minulý týden v Řecku připadají dvě úmrtí a 21 případů nákazy. Celkem od začátku roku Řecko zaznamenalo 76 případů západonilské horečky a deset úmrtí. Loni zdravotnické úřady registrovaly162 nakažených západonilským virem.

Kvůli změnám meteorologických podmínek se virus začal lokálně šířit i v některých regionech, kde se dříve nevyskytoval. Napomáhá tomu také rozmach cestovního ruchu, jelikož část případů je „dovezena“ ze zahraničí. V Řecku se virus šíří již několik let.

Západonilská horečka se do lidského těla dostane bodnutím komára, především toho druhu, který parazituje na ptácích. Z člověka na člověka se virus nepřenáší. Kolem 80 procent nakažených podle úřadů nemá žádné příznaky, kolem 20 procent má příznaky mírné, například horečku a bolesti hlavy, méně než jedno procento nakažených se však potýká s komplikacemi, jako je zánět mozkových blan. Ohroženy jsou zejména děti, starší osoby a lidé s oslabeným imunitním systémem. Při závažném průběhu může být choroba i smrtelná.

Zdroj: ČTK

Aktuální číslo
Objednat »