Náchod po roce vypověděl spolupráci při obnově lázeňství

Lázně Běloves. Zdroj: Miloslav Rejha, Wikipedia

Město Náchod po roce vypovědělo spolupráci při obnově lázeňství se soukromým majitelem bývalých lázní v Bělovsi, firmou IDA SpaMed. Radnice to zdůvodnila tím, že firma je řadu měsíců nečinná. Dalším důvodem je i to, že ji převzal podnikatel, s nímž se město dříve nepohodlo, uvedla ve včerejším regionálním vydání MF Dnes. S novým vlastníkem Běloveských lázní, pražskou společností IDA SpaMed, město podepsalo memorandum o spolupráci „Město Náchod – 200 let lázeňství a jeho obnova“ koncem roku 2017.

Firma IDA SpaMed dříve uvedla, že vystaví v Bělovsi do čtyř let lázeňský komplex s monoblokovou prosklenou budovou za půl miliardy korun. Podle původních odhadů investora by zkušební provoz lázní mohl začít do čtyř let. Mohlo by se tam léčit až 200 pacientů, samoplátců i klientů pojišťoven.

MF Dnes uvedla, že jednatel IDA SpaMed a jediný akcionář Lázní Běloves Ján Bobovský, věří, že spolupráce s městem nekončí. Tento podnikatel je ale podle radnice spjat s předchozím obsazením společnosti a čtvrtstoletím trvající nečinností v Bělovsi. Majitel původních lázní vidí za výpovědí memoranda politické soupeření a hájí se tím, že zdržení obnovy lázní má objektivní důvody, přičemž bourání budov v havarijním stavu by mohlo přijít na řadu letos.

Areál lázní je v městské části Běloves u hranic s Polskem. Novým vlastníkům patří zchátralé lázně, městu náleží pozemky v okolí a takzvané Malé lázně na druhé straně řeky, kde staví repliku starých lázní a kde jsou poblíž i nové vrty. Na projekt obnovy Malých lázní radnice získala dotaci z evropského programu česko-polské přeshraniční spolupráce. Lázně by měly léčit kardiovaskulární systémy, obezitu a gynekologické problémy.

Deník také upozornil, že pokud si Náchod chce udržet status lázeňského místa, jen prameník v Malých lázních, který by po zdržení s předešlým dodavatelem měla dokončit ještě letos nová stavební firma, nebude stačit. Podle MF Dnes Český inspektorát lázní a zřídel při ministerstvu zdravotnictví v minulosti opakoval, že podle lázeňského zákona se nedají veřejná pítka povolovat samostatně, mohou být jen doplňkem k celkové léčebně rehabilitační péči.

ČTK