Náchodská radnice a nemocnice podepsaly memorandum o spolupráci

Nemocnice Náchod. Zdroj: Wikimedia

Náchodská radnice a krajská nemocnice v Náchodě se dohodly na společném postupu v několika oblastech, informovala mluvčí radnice Nina Adlof. Oblastní nemocnice v Náchodě prochází přestavbou za 1,344 miliardy korun bez DPH, která byla zahájena loni v dubnu. Hotovo by mělo být v polovině roku 2020.

Spolupráce mezi radnicí a nemocnicí má spočívat ve zlepšení dopravní situace v okolí nemocnice, hledání a získávání nového lékařského a nelékařského personálu a zlepšení celkové informovanosti obyvatel. Například, když je vyhlášeno omezená návštěvnosti kvůli chřipkovým epidemiím.

„Máme trvalý zájem na intenzivní spolupráci, kterou odstartovala samotná revitalizace nemocnice. Jsme takřka v denním kontaktu s vedením nemocnice, co se týče řešení dopravní situace, snažíme se efektivně koordinovat všechny kroky související s výstavbou, která pozitivně ovlivní život obyvatel nejen v Náchodě,“ uvedl starosta Jan Birke (ČSSD), který se stal s dalšími třemi zástupci města členem poradního sboru náchodské nemocnice.

Podle ředitelky náchodské nemocnice Ivany Urešové je spolupráce s městem pro nemocnici klíčová. „Už nyní prostřednictvím Nadačního fondu pro podporu nemocnice pracujeme na náboru budoucích zdravotních sester. S panem starostou jsme navštívili náchodskou Střední školu sociální – Evangelickou akademii a reakce studentek prvního ročníku oboru praktická sestra na motivační systém stipendií nás mile překvapila. Pro nás je to velkou výzvou, uděláme maximum pro to, aby nejen ony posílily v budoucnu nemocniční personál a žily a pracovaly v Náchodě,“ uvedla Urešová.

Královéhradecký kraj chce nalákat budoucí zdravotní sestry do nemocnic na školní stipendia až 80.000 korun. V krajských nemocnicích chybí desítky sester a dalších nelékařských pracovníků. Motivační stipendia studenti dostanou prostřednictvím nadačních fondů nemocnic. Jednotlivé fondy založila města na podporu u nich sídlících krajských nemocnic. První stipendisté by mohli do krajských nemocnic nastoupit v létě. Podobný stipendijní program se kraji osvědčil u čerstvých absolventů lékařských fakult.

V Náchodě by v budoucnu mohly vzniknout byty pro personál nemocnice. „Připravujeme studii pro realizaci záměru výstavby nových bytů, které by mohly sloužit pro občany města, a také pro zdravotní sestry a nové lékaře, kteří přijdou pracovat do náchodské nemocnice,“ uvedl Birke.

Oblastní nemocnice Náchod zajišťuje zdravotní péči pro spádovou oblast s více než 200.000 obyvateli, ve specializovaných oborech až pro 250.000 pacientů. Pod Oblastní nemocnici Náchod spadají nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, Broumově, Jaroměři, Novém Městě nad Metují a pracoviště klinické biochemie a diagnostiky v Opočně. Nemocnice Královéhradeckého kraje jsou v Trutnově, Jičíně, Dvoře Králové a Náchodě.

OMH/ČTK