Náchodský babybox čekal na první novorozeně 11 let

Ilustrační fotografie, babybox, FOTO: NEMKT

Do babyboxu v Náchodě někdo odložil novorozeného chlapce. Dostal jméno Ambrose. Zařízení je v nemocnici od roku 2009 a odložené dítě přijalo poprvé. Informoval zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Nemocnice dítě přijala, zdravý chlapec vážil 3,5 kilogramu a měřil 50 centimetrů. „Maminka jej na cestu do světa oblékla a pupečník mu převázala tkalounem,“ uvedl Hess.

Babybox v Náchodě je v pořadí 21. v ČR. Schránku zaplatila dárkyně Hana Hornochová. Novorozence proto Hess pojmenoval po jejím synovi Ambrosovi.

„S výměnou původní náchodské bedýnky jsem váhal, protože patřila mezi poslední bezdětné babyboxy. Teď už mi nic nebrání, abych požádal Zdeňka Juřicu, výrobce babyboxů nové generace, aby v Náchodě instaloval babybox nový,“ dodal Hess.

Letos lidé odložili do babyboxů 13 dětí. V České republice funguje 76 babyboxů a dosud bylo do těchto speciálních schránek odloženo 115 děvčátek a 97 chlapců. Většinou jde o novorozence, výjimečně odloží rodiče dítě starší, v babyboxu byl jednou i téměř dvouletý chlapec, který byl loni v lednu odložen v babyboxu v Pelhřimově.

Babyboxy jsou jednou z možností, jak se v tajnosti vzdát nechtěného dítěte. V ČR je síť nemocnic, které umožňují anonymní porod. Po něm matky mohou předat k adopci, která si ji až do konce šestinedělí může rozmyslet. Podle lékařů má utajený porod výhodu v tom, že je známá historie dítěte, jeho původ i zdravotní stav matky.

ČTK