Nadějný lék Regeneron leží v Brně skladem. Použilo se jen 50 dávek

Lék na covid-19 od firmy Regeneron. Zdroj: Regeneron

Fakultní nemocnice Brno chce udělat osvětu mezi praktickými lékaři a lidmi ohledně použití léku firmy Regeneron na nemoc covid-19. Použije k tomu letáčky i sociální sítě, osloví praktiky. Řekla to mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Nemocnice dostala na začátku dubna přes 1250 dávek léku, více než 1200 jich má stále na skladě. Lék přitom může pomoct k lehčímu průběhu nemoci především u pacientů s dalšími zdravotními potížemi.

Na Moravu dorazilo počátkem dubna 2000 dávek, z toho většina šla brněnské fakultní nemocnici a zbytek putoval do dalších zařízení, která o lék projevila zájem. „Lék jsme podali 32 pacientům a něco jsme ještě rozdistribuovali. Na skladě ale stále máme přes 1200 dávek,“ uvedla Plachá.

Další dodávka 2000 dávek by měla přijít ještě dvakrát. „Chceme proto oslovit praktické a ambulantní lékaře prostřednictvím krajských zástupců. Budeme šířit osvětu na sociálních sítích. Potřebujeme, aby měli informace rizikoví pacienti, u kterých je předpoklad, že by u nich covid mohl mít až fatální následky nebo těžký průběh,“ uvedla Plachá.

Podle ní by se po podání léků u těchto pacientů docílilo toho, že by v budoucnu ubylo hospitalizovaných s nákazou na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice má nyní 60 pacientů s koronavirem na standardních lůžkách a dalších 34 na JIP. „Apelujeme na praktické lékaře, aby u pacientů s koronavirem zjistili, jestli nejsou rizikoví a nedal by se u nich lék použít,“ řekla Plachá.

Lék je vhodný pro pacienty starší 12 let s váhou nejméně 40 kilogramů, u nichž existuje vysoké riziko zhoršení zdravotního stavu. Týká se to pacientů po transplantaci, s onkologickým, hemato-onkologickým či autoimunitním neurologickým onemocněním, s cukrovkou obou typů nebo lidí s vysokou obezitou. Lék se podává lidem bez nutnosti hospitalizace kvůli covidu, u kterých neuplynuly více než tři dny od pozitivního testu na covid.

ČTK, vlb