Nakažených koronavirem je v ČR 12, přibyly čtyři nové případy

Počet nakažených novým typem koronaviru stoupl v Česku na dvanáct. Dva nové případy byly v kontaktu s dříve nakaženými, mužem z Děčína a ženou z Prahy 6. Další dva s pozitivním výsledkem testů jsou Ital a Čech, oba přijeli z Itálie. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům řekl, že v Passo Tonale se nakazili tři z 12 nemocných v ČR, nedoporučuje tam proto cestovat.

„Jeden z nově nakažených mužů se vrátil z lyžařského střediska Passo Tonale. Stejně jako žena z Prahy 6. Zmíněná italská lokalita je riziková a lidé by měli zvážit, jestli tam jezdit,“ uvedl Vojtěch. Lyžařské středisko na hranici regionů Lombardie a Trentino (Tridentsko) je oblíbenou destinací českých turistů.

Dva nové případy jsou kontakty dříve nakažených. „V jednom případě se jedná o blízký rodinný kontakt prvního případu z Ústí nad Labem. Pacientka je hospitalizována v Masarykově nemocnici. Dnes byl také dle předpokladů potvrzen koronavirus u muže z Prahy, který je blízkým rodinným příslušníkem ženy, u které byl koronavirus potvrzen včera (ve středu). Oba jsou v izolaci v Nemocnici Na Bulovce,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Bulovka na twitteru odpoledne informovala, že jedna z nakažených je z Masarykovy nemocnice převážena na její infekční kliniku.

První případ ve skupině lidí z Děčína, se potvrdil v neděli. Ve stejném hotelu v italském regionu Veneto (Benátsko) bydlelo několik českých rodin. Nakažených je z nich pět, tři muži a dvě ženy. Další členové těchto rodin jsou v domácích karanténách. Čtyři z pěti těchto nemocných jsou v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

První diagnostikovaný muž byl už v neděli převezen do pražské Nemocnice Na Bulovce. Tam je osm pacientů, dalšími jsou pedagog z České zemědělské univerzity, který byl v Udine, dvě zahraniční turistky – studentky z Milána a ve středu přibyla žena z Prahy 6, která ale pobývala v Passo Tonale v oblasti Trentina, kterou dříve úřady za rizikový nepovažovaly. Nově není testování omezeno na zasažené regiony, rozhodovat budou lékaři a hygienici.

Pozitivní testy vyšly také u muže italské národnosti a Čecha, oba přijeli z Itálie. Čech pobýval v Passo Tonale. Oba dva jsou také izolováni v Nemocnici Na Bulovce. „Pražská hygienická stanice nyní provádí epidemiologické šetření a vyhledává všechny osoby, se kterými přišli dotyční do kontaktu,“ dodala mluvčí.