Nedostatek tekutin může vést k selhání organismu, alkohol riziko zvyšuje

Nedostatek tekutin v horkém počasí může vést podle lékařů až k selhání organismu. Riziko dehydratace zvyšuje fyzická aktivita nebo alkohol, zejména tvrdý. V tiskové zprávě o tom informovali praktický lékař Jiří Bartoš ze Sdružení praktických lékařů a lékařka Kateřina Javorská ze Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Meteorologové na následující dny předpovídají teploty přesahující 30 stupňů Celsia.

„Při vyšších teplotách doporučujeme pít častěji. Přesné množství tekutin je však individuální,“ uvedl Bartoš. Voda podle něj plní zásadní roli ve fungování lidského organismu. „Umožňuje látkovou výměnu mezi vnějším prostředím a buňkami. Zvláště v létě je pak voda důležitá pro ochlazování celého těla skrz pocení,“ dodal.

Při fyzické aktivitě tělo na termoregulaci vydává několikanásobně víc vody než obvykle. „Fyzická aktivita zvyšuje riziko dehydratace, která přichází rychleji a jejíž nástup si člověk nemusí ani uvědomit. Proto je nutné pít pravidelně i v okamžicích, kdy nemáme žízeň,“ řekl.

Senioři a nejmenší děti podle lékařů navíc nemají pocit žízně, proto se třeba jim pití připomínat. Starší a nemocní lidé by se také měli podle lékařů fyzické aktivitě v horku raději úplně vyhnout.

Dehydratace se může projevit pocitem sucha v ústech, bolestí hlavy nebo závratí. „Varovným signálem může být i barva moči. Ta by měla být průhledná či lehce nažloutlá. Čím tmavší je barva, tím více vody člověku schází,“ doplnil Bartoš.

Podle Javorské je ideální pít vodu, slazené nápoje nedoporučuje. „Kromě toho, že pořádně nezaženou žízeň, tak v nich člověk zbytečně přijímá velké množství kalorií. Do jídelníčku bychom naopak měli zařadit lehká jídla, například zeleninové saláty,“ uvedla lékařka. Pro doplnění tekutin podle ní nejsou vhodné ani alkoholické nápoje. „Alkohol působí diureticky, tedy odvádí vodu z těla. V teplém období jeho konzumaci vůbec nedoporučuji,“ doplnila.