Nejdražší pacient stál vloni VZP 25 milionů korun

Za loňský rok zaplatila VZP za léčbu nejdražšího pacienta 25 852 918 korun. Jednalo se o hemofilika z Ústeckého kraje. Léčba dvaceti nejnákladnějších pacientů loňského roku stála pojišťovnu celkem 282 597 953 korun. Téměř 90 procent nákladů na léčbu tvořily výdaje za léky, které nemocní potřebují.

„Mezi dvaceti nejdražšími pacienty loňského roku se objevilo pět hemofiliků. Hemofilie neboli porucha srážlivosti krve je dědičné onemocnění, které se objevuje zpravidla u mužů. Tradičně patří léčba hemofilie mezi ty nejdražší vůbec,“ uvedl mluvčí pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Tuto skutečnost dokládají pravidelné statistiky VZP o nákladnosti péče, ve kterých právě pacienti s touto chorobou vedou.

Částky za léčbu dvaceti nejnákladnějších pacientů z roku 2019 jsou nižší než v předchozích letech.

„Například léčba nejdražšího pacienta loňska byla výrazně nižší, než léčba nejdražšího pacienta předloňskam,“ řekl Sršeň.

Za léčbu pacienta tak pojišťovna zaplatila v roce 2019 přes 25 milionů korun, oproti roku 2018, kdy náklad přesáhl 74 milionů korun.

„Výše nákladů totiž souvisí s potřebným množstvím speciálního léčivého přípravku, který pacienti musí při své diagnóze užívat,“ vysvětluje Sršeň.

Mimo hemofiliků jsou mezi dvaceti nejdražšími pacienty loňska čtyři s transplantovanou ledvinou, dva s Pompeho chorobou, což je porucha ukládání glykogenu a pacienti s dalšími závažnými diagnózami.

„Dvacítka nejnákladnějších pacientů pochází z různých krajů napříč Českou republikou a patří do různých věkových skupin. Nejmladšímu byl 1 rok, nejstaršímu 78 let,“ dodal Sršeň s tím, že údaje o nejdražších pacientech zveřejňuje pojišťovna s cílem informovat veřejnost o nákladnosti zdravotní péče a zároveň tím vyvrátit dezinformace, že pojišťovna platí nemocným jen nejlevnější léčbu.