Nejsme v tom sami. Rekordní počet hospitalizací hlásí i Slovensko

Slovensko, Bratislava. Zdroj: Pixabay

Nemocnice na Slovensku zaznamenaly nový rekord v počtu pacientů v souvislosti s koronavirovou nákazou. Země překročila hranici 4000 hospitalizovaných. Informovalo o tom dnes slovenské ministerstvo zdravotnictví.

Situace v zdravotnických zařízeních v pětimilionové zemi se podle dřívějšího vyjádření premiéra Igora Matoviče nelepší ani po zavedení karanténních omezení. Kvůli nedostatku specialistů Bratislava minulý týden požádala členské státy Evropské unie o vyslání zdravotníků na pomoc s léčbou infikovaných.

V souvislosti s koronavirovou krizí bylo na Slovensku hospitalizováno 4017 pacientů, z nichž onemocnění covid-19 vyšetření potvrdila u 3723 lidí. Na jednotkách intenzivní péče skončilo 317 pacientů, podporu umělé plicní ventilace potřebuje 348 osob.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví už minulý týden upozornilo, že v nemocnicích bylo obsazeno zhruba sedm z deseti lůžek, která zdravotnická zařízení vyčlenila pro pacienty s covidem-19. Ještě menší rezerva, jen několika desítek lůžek, zůstala na odděleních pro nakažené pacienty ve vážném stavu.

Podle analytiků se Slovensko v přepočtu na obyvatele dostalo na čelo žebříčku v počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Už dříve země s ohledem na počet obyvatel zaznamenala nejvyšší přírůstky úmrtí na covid-19.

List Hospodárske noviny napsal, že ve slovenských nemocnicích již pomáhá armáda. Bratislavě pomoc se zajištěním péče o pacienty s covidem-19 slíbily například Rakousko, Polsko a Rumunsko. Slovensko se už před propuknutím koronavirové nákazy potýkalo s nedostatkem zdravotnického personálu.

Podle premiéra Matoviče se situace v nemocnicích na Slovensku nelepší navzdory zákazu vycházení a dalším omezením, která vláda zavedla před vánočními svátky a které následně zpřísnila. Odborníci opakovaně upozornili, že k takzvanému lockdownu přistoupily úřady pozdě a že v zemi také řádně nefunguje kontrola karanténních opatření.

Počet hospitalizovaných s covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění je na Slovensku podle schváleného harmonogramu hlavním kritériem pro uvolňování karanténních omezení. K tomu, aby země odvolala stávající nejvyšší rizikový stupeň, je kromě jiného potřeba, aby zmíněný počet pacientů klesl pod hranici 3000.

ČTK, vlb