Nejvíc klíšťat pozitivních na boreliózu hygienici našli v Praze 5

Foto: Pixabay

Pražští hygienici letos nejvíc klíšťat infikovaných Lymeskou boreliózou zachytili v Praze 5 v Prokopském údolí. K laboratornímu rozboru odeslali 50 klíšťat a 24 z nich bylo na boreliózu pozitivních. Téměř totožné výsledky zaznamenali již loni na konci května, kdy bylo v této lokalitě z 50 klíšťat pozitivních 23. Ve sledovaných lokalitách na území hlavního města je klíšťat s boreliózou kolem 24,5 procenta, loni za celý rok to bylo zhruba 30 procent. Pražští hygienici letos ani loni nezachytili klíšťata pozitivní na klíšťovou encefalitidu, vyplývá z dat, která zveřejnila Hygienická stanice hlavního města Prahy na svém webu.

Hygienici sledují v Praze přibližně devět lokalit, kde sbírají klíšťata. Kromě Prokopského údolí je to například Kunratický les, Divoká Šárka, Hostivařský les, Satalice a Klánovice.

Klíšťata pozitivní na klíšťovou meningoencefalitidu se naposledy ve sledovaných lokalitách objevila v roce 2017 v Kunratickém lese u Globusu. Naopak borelióza se u klíšťat potvrdila ve více oblastech, letos vedle Prokopského údolí také v Divoké Šárce, Satalicích a Klánovicích.

Podle údajů pražské hygienické stanice se do konce června v Praze nakazilo boreliózou 34 lidí, klíšťovou encefalitidou čtyři. Hygienici proto radí, aby si lidé do lesa oblékali dlouhé kalhoty a trika s dlouhým rukávem ideálně světlé barvy a vždy použili repelent. Po návratu z přírody se pečlivě prohlédli, přisáté klíště co nejrychleji odstranili a postižené místo dezinfikovali.

Počet Pražanů nakažených klíštětem:

Rok2016201720182019 (do 30. června)
Lymeská borelióza20817423234
Klíšťová encefalitida3962374

ČTK