Nejvíce informací o kondici hlavy státu mají Američané

Trump. Zdroj: Pixabay

Výběr informací o praxi v informovanosti o zdravotním stavu hlav státu (Ústřední vojenská nemocnice uvedla na webu, že prezident Miloš Zeman se v nemocnici léčil a po propuštění stále léčí pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou):

– Podmínky a pravidla pro lékařskou péči o hlavy států jsou ve světě rozdílné. Informování o zdravotním stavu prezidentů či premiérů však není ve světě výjimkou, včetně světových velmocí. Nejvíce informací o kondici hlavy státu mají nejspíš Američané, naopak Rusové se o zdravotním stavu prezidenta a dalších státních činitelů mnoho nedozví.

– V USA nejsou zdravotní kontroly pro prezidenty povinné, hlavy státu je ale pravidelně podstupují a po prohlídkách zveřejňují lékařské zprávy s konstatováním, že jsou pro výkon funkce způsobilí. Zprávy, které o zdravotním stavu vydává Bílý dům, jsou značně podrobné. Američané se z nich například dozvědí, jak si prezident vede na zátěžovém EKG, jaký má krevní tlak, kolik váží a jakou má hladinu cholesterolu.

– V případě, že by bylo třeba prezidenta hospitalizovat či sestavit pro jeho léčení tým odborníků, prezident by o tom rozhodoval sám. Péči si přitom hradí ze zdravotního pojištění. Současný prezident Donald Trump je podle poslední zprávy z letošního února celkově „ve velmi dobrém zdravotním stavu“.

– Britská Downing Street zveřejňuje informace o zdraví předsedy vlády v případě konkrétních obtíží, nepublikuje ale pravidelné zprávy, jak je to běžné u amerických prezidentů. Premiérův úřad například v minulosti informoval o srdečních obtížích Tonyho Blaira či o zraku Gordona Browna, který od úrazu v mládí nevidí na jedno oko. Bývalá premiérka Theresa Mayová zase otevřeně popsala svoje potíže způsobené cukrovkou.

– Ve Francii zavedl pravidelné každoroční informování veřejnosti o svém zdravotním stavu až prezident François Hollande, který se k tomu zavázal ve své předvolební kampani v roce 2012. První zpráva byla zveřejněna krátce po jeho nástupu do funkce, což učinil i jeho předchůdce Nicolas Sarkozy, který ale další zprávu zveřejnil až po dvou letech.

– V Rusku dosud trvá tradice, podle které informace o zdravotním stavu hlavy státu patří ke střeženým tajemstvím. Povinnou kontrolu prezidentovi zákon neukládá. Současný prezident Vladimir Putin je podle informace kremelského mluvčího Dmitrije Peskova z ledna 2018 absolutně zdráv a „mnohé by předehnal“. Putin také pečlivě dbá o svou pověst aktivního sportovce a příležitostného dobrodruha.

– V Německu není zvykem zveřejňovat informace o zdravotním stavu vrcholných politiků. Kancléřku Angelu Merkelovou v poslední době při oficiálních příležitostech několikrát postihl nekontrolovatelný třes těla, což vyvolalo spekulace o jejím zdravotním stavu. V průzkumu ale 59 procent Němců uvedlo, že do zdravotního stavu předsedkyně vlády nikomu nic není. V červenci Merkelová uvedla na tiskové konferenci, že se cítí být plně zdravotně způsobilá k výkonu své funkce.

– Způsob informování o zdravotním stavu českého prezidenta prošel během čtvrtstoletí různými fázemi. Za úřadování Václava Havla (1993 až 2003) byly vzhledem k jeho dýchacím problémům i dalším potížím poměrně časté tiskové konference a další mediální výstupy, kterými Hrad a lékaři informovali o Havlových nemocech. Největší pozornost vzbudily dvě vážné operace – v roce 1996, kdy mu byl odstraněn zhoubný nádor a odebrána polovina plíce, a o dva roky později, když během dovolené v Innsbrucku musel absolvovat akutní operaci proděravělého tlustého střeva.

– Také za Havlova nástupce Václava Klause (prezidentem 2003 až 2013) informovala prezidentská kancelář o zdravotních potížích hlavy státu. Vzhledem k obecně lepšímu Klausovu zdraví to ale bylo spíše výjimečné – lékaře vyhledával převážně jen kvůli nachlazení či úrazům ze sportu. Nejvážnějším zákrokem byla v roce 2008 výměna kyčelního kloubu v nemocnici na Bulovce, v roce 2012 pak Klaus podstoupil operaci šedého zákalu.

– Velkou pozornost budí zdraví současného prezidenta. Zeman od prvního zvolení výrazně zhubl, mívá problémy s chůzí, což je důsledek polyfunkční neuropatie (komplikace při cukrovce, kvůli které hůře cítí nohy), již mu diagnostikovali v létě 2013. Jinak Hrad tvrdí, že je Zemanovo zdraví s přihlédnutím k věku v pořádku, což ale občas vzbuzuje pochybnosti. Nedávno prezident absolvoval čtyřdenní „rekondiční pobyt“ v Ústřední vojenské nemocnici, dnes nemocnice uvedla na webu, že Zeman se léčil a po propuštění stále lečí pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou. Podle nemocnice absolvoval rehabilitační cvičení a byla mu aplikovaná intenzifikovaná výživa.

ČTK