Některé důvody odvolání ředitele Maška nebyly přesné, přiznal ministr

Lidé čekali na příjezd ministra. Foto Facebook /PN HB za Jaromíra Maška

Odvolání ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromíra Maška, stavěl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na nepřesných informacích. Zásadní pro něho ale zůstává to, že bývalý ředitel Mašek nesouhlasí s reformou psychiatrické péče, na které se většina odborné společnosti shodla. Ministr to řekl po jednání s vedením nemocnice. K jednání ho primáři a další pracovníci vyzvali poté, co k 16. únoru ředitele odvolal.

Prohlášení očišťující jméno bývalého ředitele, který v havlíčkobrodské psychiatrii dál zůstává jako lékař, vedení nemocnice požadovalo, jinak hrozilo stávkovou pohotovostí. Pro tu nyní podle Jiřího Konráda, který nemocnici do výběru nového ředitele vede, není důvod.

Za nepřesné označil ministr informace o fungování Centra duševního zdraví, které vzniklo v Havlíčkově Brodě v rámci reformy před třemi lety, nebo údajné porušování dohod při nepřijímání dětských pacientů. Dál se mu ale nelíbí přístup nemocnice k soudy nařízeným ochranným léčbám. Nemocnice pacienty někdy nepřijímá, nebo má na jejich příjem dlouhý pořadník.

Ministerstvo následně vydalo prohlášení ve kterém svá původní tvrzení uvádělo na pravou míru.

„K personální nestabilitě CDZ nedošlo vinou ředitele Maška. Lékař pracující v CDZ se rozhodl ukončit své působení v centru na základě vlastního rozhodnutí. Toto své rozhodnutí vysvětlil ex post v osobním dopise panu ministrovi. Nemocnice deklarovala, že od dubna 2020 zajistí žádoucí náhradu jiným kolegou psychiatrem,“ uvedlo ministerstvo.

„Není pravda, že by nemocnice pod vedením ředitele Maška nenaplňovala koncepci Královéhradeckého kraje týkající se přijímání akutních dětských pacientů, jak zněla informace od zástupců FN Hradec Králové. Koncepce neobsahuje žádné explicitní ujednání o spolupráci s PN Havlíčkův Brod,“ dodalo ministerstvo.

„Nedošlo k tomu, že by předseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP profesor Pavel Mohr podpořil odvolání ředitele Maška. Vyjadřoval se pouze z odborného pohledu k reformě péče o duševní zdraví,“ uvedlo v dalším bodě.

V areálu nemocnice čekaly ministra stovky lidí s transparenty na podporu odvolaného ředitele. Už dřív se za něj postavili někteří regionální politici nebo europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který Maškovo odvolání označil za nevěrohodně zdůvodněné. Podporuje ho také petice, kterou podepsalo takřka 3500 lidí.

ČTK