Některé matky volí kvůli zákazu návštěv ambulantní porody

FOTO: pixabay

Kvůli zakázaným návštěvám v nemocnicích kvůli koronaviru volí některé matky ambulantní porody, po kterých mohou za dvě hodiny po porodu odejít z nemocnice. V Nemocnici Znojmo bývá ročně pár jednotek ambulantních porodů, za dobu, co platí opatření kvůli koronaviru, už jejich počet překonal desítku. Ambulantních porodů je o něco více i ve Fakultní nemocnici Brno, která je s 6000 porody největší porodnicí v zemi. Zdravotníci upozorňují, že ani za cenu otce u porodu nemá smysl volit vzdálenější nemocnici.

Při normálním porodu chodí ženy domů třetí den. Většina nemocnic má ale nyní zakázané návštěvy nebo přítomnost otců u porodu. „Matky volí ambulantní porod, pokud nechtějí být v nemocnici déle, nebo protože mají doma druhé dítě, které vyžaduje péči,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Při ambulantním porodu matky klasicky odrodí v porodnici s tím, že pokud je porod přirozený a rodička a novorozenec jsou po vyšetření v pořádku, mohou po dvou hodinách porodnici opustit.

Ambulantních porodů je nyní o něco více i ve Fakultní nemocnici Brno. „Jsou to ale jen jednotky případů. Zákaz návštěv a přítomnosti u porodů je samozřejmě nepříjemná komplikace, ale drtivá většina rodiček je chápe jako nezbytné opatření, které je i personál chrání před potenciální nákazou koronavirem,“ uvedl vedoucí perinatologického centra brněnské fakultní nemocnice Petr Janků.

Podle něj je zákaz v době pandemie rozumným a logickým opatřením. „Porodní asistentky i lékaři velmi negativně nesou pokusy některých porodnic zákaz přítomnosti otců u porodu obejít. Bohužel je to v tomto případě za cenu vyššího rizika infekce koronavirem pro personál i pacientky,“ zdůraznil Janků. Konkrétní porodnice ale nejmenoval.

Podle Veselé by matky neměly volit vzdálenější porodnici jen kvůli povoleným návštěvám. „V posledních dnech jsme museli řešit i dvě porodnické komplikace, kdy minuty rozhodovaly o přežití novorozence. Pokud by matky zvolily vzdálenější porodnici jen za cenu otce u porodu, mohlo by to vést k fatálním následkům,“ dodala Veselá.

ČTK,jš