Nemáme žádný plán, přiznal Babiš šokovaným poslancům. Ministrům zakázal mluvit

Premiér Andrej Babiš, foto: ÚVČR

Vláda nedisponuje žádným plánem, co bude následovat po třítýdenním lockdownu, který nastal od tohoto pondělí. Předseda vlády Andrej Babiš to řekl poslancům při sněmovních interpelacích. Zákonodárci zůstali po premiérově odpovědi v šoku.

Plán kroků vlády po třech týdnech lockdownu chtěli znát opoziční poslanci na čtvrtečních interpelacích. Žádali o scénáře, které nastanou pokud se situace zlepší, zhorší, nebo zůstane stejná. O informace žádalo premiéra hned několik opozičních zákonodárců.

Premiér však na otázky nereagoval, případně mluvil z cesty. Až po několikátém upozornění poslanců, že podle jednacího řádu je premiér na interpelace odpovědět, premiér řekl: „Nejsem schopen odpovědět. Jak se to vyvine, tak pak budeme reagovat.“

To přítomné poslance šokovalo. „Ptám se vás, co máte konkrétně naplánováno, že budete dělat. Ptám se proto, že ministr Havlíček vyhlásil do médií, že občané mají vydržet tři týdny a pak se bude rozvolňovat. Řekněte občanům, co máte za strategii,“ nedal se ale odbýt pirátský poslanec Martin Jiránek.

I následně Babiš reagoval zmatečně. Po opakovaných dotazech pouze řekl, že rozvolňovat se nebude. „Není na to důvod, není žádný důvod. My se potřebujeme vrátit k normálu,“ uvedl Babiš bez dalších podrobností. Žádný plán uvolnění velmi tvrdých současných opatření nepředstavil.

Sdílní nebudou ani další členové kabinetu. Premiér jim prý zakázal, aby přicházeli s nějakými predikcemi. „Řekl jsem ministrům, aby se minimálně vyjadřovali k predikci,“ řekl Babiš.

vlb