Německo začíná připravovat organizaci hromadného očkování

Angela Merkel. Zdroj: Pixabay

Spolková republika Německo shromažďuje informace o výstavních halách či letištních terminálech, které by se daly využít jako centra pro hromadné očkování. Jakmile některá z vyvíjených vakcín dostane schválení v Evropské unii, plánují zahájit vakcinaci široké veřejnosti.

Berlín se domnívá, že první preparát proti koronaviru bude dostupný začátkem roku 2021, a požádal jednotlivé spolkové země, aby poskytly adresy 60 zařízení, kam by výrobci v budoucnu hotovou vakcínu dodali.

V rámci národního programu očkovací strategie, mají jednotlivé spolkové země určit ústřední očkovací centra. Ta budou doplňovat mobilní týmy, které budou cestovat do domovů s pečovatelskou službou.

Německý přístup podtrhuje potenciální logistické výzvy pro vlády. Problémy mohou působit omezené dodávky, potřeba několika dávek vakcíny či speciální požadavky na její uskladnění.

Německá vláda také pověřila Institut Roberta Kocha, aby rozhodl, které zranitelné skupiny obyvatel by měly dostat dávku jako první. Zatím se očekává, že prioritou budou zdravotníci.

Až bude vakcína široce dostupná ve formě jedné dávky, německá vláda doufá, že očkování bude probíhat v ordinacích lékařů. Elektronický registr má zaznamenávat, kdo již vakcínu dostal, vyvíjí se aplikace, která lidem umožní nahlásit potenciální vedlejší účinky.

STO/čtk